Cluster-first route-second approach for employee shuttle bus routing problem: A large-scale company application
Çalışan servis aracı rotalama problemi için önce kümele-sonra rotala yaklaşımı: Büyük ölçekli bir şirket uygulaması
  1. Tez No: 810392
  2. Yazar: NUR SENA ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREN ÖZCEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüz küresel pazarında firmaların farklılaşma yolunda atabilecekleri en önemli stratejik adımlardan biri de lojistik sistemlerini geliştirmektir. Son yıllarda üretim sisteminde var olan ürünlerin taşımacılık hizmetlerinin yanı sıra, firmaların bünyelerinde istihdam ettikleri personele sundukları lojistik hizmetleri de önem kazanmıştır. Bu tez çalışmasında; Araç Rotalama Problemi (ARP)'nin bir alt versiyonu olarak incelenen Okul Servisi Rotalama Problemleri (OSRP) incelenmiş ve ele alınan personel taşıma sorunsalı OSRP benzerliği ile çözülmeye çalışılmıştır. Tez problemi kapsamında; örnekleme dahil edilen Kartal Halı Tekstil firmasında çalışan 1361 personelin evleri ile fabrika arasındaki ulaşımlarının rotalanması incelenmiştir. Personel adreslerinin tanımlanması ve mevcut durum analizi için Google Earth Pro yardımıyla işaretlemeler yapılmış ve problemi çözmeye yönelik üç farklı otobüs kapasiteli senaryolar oluşturulmuştur. Problem, ilk senaryoda kümeleme yapılmadan Kapasiteli Araç Rotalama Problemi (KARP) ile çözülmeye çalışılmıştır. Daha sonra P-medyan, K-ortalamalar ve P-merkez kümeleme yöntemleri uygulanarak önce kümele-sonra rotala yaklaşımıyla optimal sonuç aramış ve modeller Python 3.8-Gurobi 9.1.1 kullanılarak çözülmüştür. Son bölümde ise elde edilen tüm veriler analiz edilerek karşılaştırılmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Developing logistics systems is one of the most important strategic steps companies can take toward differentiation in today's global market. In recent years, in addition to the transportation services of the products in the production system, the logistics services of the personnel working within the company have also gained importance. Personnel transportation services are examined within Vehicle Routing Problems (VRP) scope. In this thesis study, school bus routing problems (SBRP), which is a subtype of VRP, are examined and the personnel transportation problem is solved with the SBRP analogy. The personnel transportation problem discussed in the thesis has been solved with the SBRP analogy. Within the scope of the thesis problem, it is aimed to route the transportation between the house of 1361 personnel working in Kartal Carpet& Textile company and the factory. For the identification of personnel addresses and current situation analysis, markings and current situation routing was made with Google Earth Pro's help. Three different vehicle capacity scenarios were created to solve the problem. The problem was solved with the Capacity Vehicle Routing Problem (CVRP) without clustering in the first scenario. Then, P-median, K-means, and P-center clustering methods were applied and optimal results were sought with Cluster-first Route-second (CFRS). The models were run using Python 3.8-Gurobi 9.1.1. In the last part, all the data obtained were analyzed and compared and suggestions were made for future studies.