Korunmaya muhtaç çocuklar için kurum bakımı örneğinde sosyal hizmette bir değerlendirme araştırması
- Tez No: 2039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA KUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
VI. ÖZET By çalışmada kurum bakımı hizmetinin korunmaya muhtaç çocuklar için yasal olarak öngörülen esas ve amaçlar doğ rultusundaki hedeflere ne ölçüde ulaştığı araştırılmıştır. Bu amaçla kurum bakımının sona erme aşamasında olan 18 yaşındaki korunmaya muhtaç gençlerin ne kadar kendileri ne güvendikleri, ne kadar kendilerine inandıkları ve iş- meslek sahibi olmak üzere nasıl bir hazırlık içinde olduk ları araştırılmıştır. Araştırmada korunmaya muhtaç gençlere sağlanan kurum bakımı hizmeti bağımsız değişken, korunmaya muhtaç çocuklar için kurum bakımı ile gerçekleştirilmesi öngörülen hedef lerden kendine güvenli olma, kendine inanma ve iş-meslek sahibi olmak için hazırlanma bağımlı değişkenler olarak ele alınmıştır. Araştırmanın temel denenceleri korunmaya muhtaç genç lerin kendilerine güven ve kendilerine inancı aynı yaş için geçerli kendine güven ve inanç düzeylerinden farklı olduğu ve iş-meslek sahibi olmaya hazırlıkları nitelik açısından yeterli olmadığı biçiminde düzenlenmiştir. Kendine giXvea. ve inançla ilgili olarak korunmaya muhtaç gençlerin düzeyle- 181182 rini kuramsal oranlarla sınamaya elverişli 3*er, iş-meslek sahibi olmaya hazırlık kapsamında da 11 alt denence formü le edilmiştir. Sosyal hizmette bir değerlendirme araştırması niteli ği taşıyan bu çalışmada veriler, deneme-öncesi model kulla nılarak ve oransız küme örneklemesi yoluyla rassal olarak seçilen 14 ilde, 24 kurumda bakılan 18 yaşındaki 214 korun maya muhtaç gençten toplanmıştır. Verilerin toplanmasında geçerlik ve güvenirliği kont rol edilmiş olan ve orijinali ingilizce olan“He Kadar Ken dime Güveniyorum”ve“Ne Kadar Kendime İnanıyorum”isimli testler ile bir soru kağıdı kullanılmıştır. Ayrıca kurum larla ilgili bilgiler için de bir kurum bilgi formumdan yararlanılmıştır. Kendine güven ve kendine inanç testlerinden alınan puanların düşük-orta-yüksek düzeylerini gösterecek sınıfla rı saptamak için Ankara'da lise ve meslek liseleri son sınıf öğrencileri arasından rassal olarak seçilen 406 öğren ciye söz konusu testler uygulanarak ayrı bir çalışma yapıl mıştır. Bu çalışmada belirlenen sınıflara göre korunmaya muhtaç gençlerin kendine güven ve kendine inançları düzey lerine göre gruplandırılmıştır. Daha sonra veriler, oran 2 ve grupların z ve X değerleriyle karşılaştırılması yoluyla istatistiksel olarak çözümlenmiştir. Böylece denence sına maları sonucunda, kurum bakımının korunmaya muhtaç gençle rin kendine güven, kendine inanç ve iş-meslek sahibi olma ya hazırlıkları açısından hedeflerine yeterince ulaşamadığı kararına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims to evaluate to what extend legally defined objectives for the training of those children under the custody of the state are achieved. For this purpose, self-confidence, self-reliance ratings of the 18 years old boys and girls in the institu tional care, who are prepared to leave the institution are measured and their vocational and academic preparation for job opportunities are examined. In the research, while institutional care of the children in need of care and protection is accepted as independent variable, the legal objectives of the institu tional care such as to train these children as self-confi dent and self-reliant and to prepare them vocationally and/or academically for jobs are considered as dependent variables. The main hypotheses of the research are formulated as the following: Self-confidence and self-reliance ratings of the youth under institutional care differs from the ratings of their peers who are not under institu tional care? The youth under institutional care are not well prepared either vocationally or academically for jobs. 183184 Three additional hypotheses are formulated to measure self-confidence and self-reliance and eleven hypotheses are formulated to measure the vocational and academic prep aration for jobs. In this study which is an evaluative research in the field of social work,pre-experimental model is used. It is carried in 24 training institutions situated in 11 provinces, selected randomly through cluster sampling method, covering 214 18 years old boys and girls. Two tests,“How self-confident am I”and“How reliant am I”and a guestionaire are used for data collection. In addition a form prepared in order to get necessary infor mation from the institutians is sent to each institution to be filled by the person in charge of the administration. To determine the three grating categories - low, average, high - on the bases of the scores, these tests were applied to 406 senior students at randomly chosen high schools in Ankara. Test results of the subjects are grouped according to this classification. The hypotheses were tested by z and chi square values. It is concluded that the ratings of self-confidence and self-reliance of those young people under institutional care differ from the ratings of their papers, and their vocational and/or academic preparation is not satisfactory for finding well-paying and respectable jobs.