Viral hepatitli hastalarda serum HDL kolesterol seviyesinin prognostik açıdan incelenmesi
- Tez No: 81049
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
- 44 - ÖZET 32 Viral Hepatitli olguda hastalığın başlangıç ve iyi leşme dönemlerinde serum HDL-kolesterol seviyeleri ve total lipid, kolesterol, bilirubinler, transaminazlar, folikülasyon testleri yapılmıştır. a) Hastalığın başlangıcında HDL serum kolesterol sevi yesi ortalama 14,73 ± 6,27 mg/dl olarak bulunmuştur. Bu orta lama değer normal olguların ortalama değerinden (50.69 12.699 mg/dl) belirgin şekilde düşüktür ve bu düşme istatistiksel olarak ileri derecede anlamlıdır (t=32.40, P < 10 ). b) Hastalığın iyileşme döneminde serum HDL kolesterol seviyesi ortalama 40.42 ± 8.5 mg/dl olarak bulunmuştur. Bu değer hastalığın başlangıcındaki ortalama değerden belirgin şekilde yüksektir ve bu yükselme istatistiksel olarak ileri derecede anlamlıdır (t=23.15, P < 10 ). c) Viral hepatitin iyileşme döneminde serum HDL-Koles- terol seviyesinde görülen düzelme (yükselme) diğer prognostik testlerle iyi bir korelasyon içerisindedir.
Özet (Çeviri)
- 45 - SUMMARY The levels of serum HDL-Cholesterol, Total Lipid, Bilirubine, Transaminses and flaculation teots were estimat onset of the acute viral hepatitis and in the C'ouse of the disease, in 73 cases. a) The level of HDL-Cholesterol is mean 14.73 ± 6.27 mg/dl, in acute viral hepatitis this value is defnitely lowes than normal and is statistically highly significant, (t= 32.40, P < 10"6). b) In receding viral hepatitis the HDL-Cholesterol level is mean 40.42 ± 8.6 mg/dl this value is definitely higher than the value onset of the quite viral hepatitis, and statistically highly significant (t=23.15, P < 10 ). c) Serum HDL-Cho lestel level is in a good correlation with. the other prognostic tests in the course of the viral hepatitis.