Kronik hepatit C'li hastalarda serum lipid parametreleri, karaciğer histopatolojisi ve viral yük arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relation among lipid parameters of sera, liver histopatology and viral load in patients with chronic hepatitis C
- Tez No: 243018
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY KARAOĞLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kronik Hepatit C (KHC), hepatit C virüs (HCV)'ünün neden olduğu iltihabi karaciğer hastalığıdır. HCV enfeksiyonlarının yarıdan fazlası kronikleşmektedir. Kronikleşen hastalığın fibrozise ilerlemesinde hastaya ve hastalığa ait pek çok faktör sorumlu tutulmaktadır. Bu faktörlerden biri hepatik steatoz olarak bilinmektedir. Bu çalışmada, hepatik steatoz ile steatozun önemli belirteçlerinden biri olan serum lipid profilinin, KHC'ye bağlı karaciğerde meydana gelebilen fibrozis ve nekroenflamasyona etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, serum lipid parametreleri ve hastaya ait faktörlerin karaciğer histopatolojisi ile ne oranda ilişkili olduğunun gösterilmesi hedeflenmiştir.2006-2008 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları bölümünde daha önce antiviral tedavi almamış 102 KHC'li hastanın kayıtları retrospektif olarak taranmıştır. Bu hastaların karaciğer biyopsileri tek bir patolog tarafından modifiye ISHAK yöntemiyle nekroenflamasyon, fibrozis, steatoz açısından skorlandı. Hastaların eş zamanlı serum total Kolesterol (TK), trigliserid (TG), high dansity lipoprotein (HDL), low dansity lipoprotein (LDL), very low dansity lipoprotein (VLDL), alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), alkalen fosfataz (ALP), gama glutamil transferaz (GGT), ferritin, platelet (plt), beyaz küre, sedimentasyon, hemoglobin (Hb), hematokrit (Htk), protrombin zamanı (PT), aktive parsiyel tromboplastin zamanı (aPTT), total protein, albümin, alfa feto protein (AFP), hastaya ait faktörler (body mass index (BMI), yaş, cinsiyet, meslek), retrospektif olarak tarandı. Bütün parametrelerin steatoz skoru ile ilişkisi değerlendirildi.Karaciğer biyopsi örneklerinin histopatolojik olarak incelenmesinde 75 hastada (%73) steatoz tespit edildi. Steatoz derecesi ile histolojik aktivite indeksi (HAI) ve fibrozis derecesi arasında anlamlı ilişki bulundu(p=0.000, p=0.001). Ağır steatozu olan olgularda fibrozis ve HAI dereceleri daha ileri tespit edildi. Kan lipid profili olarak tanımladığımız TG, TK, HDL, LDL, VLDL değerleri ile hepatik steatoz arasında anlamlı ilişki bulunmadı (p=0.23, p=0.92, p=0.26, p=0.67, p=0.23). Kan lipid profili, fibrozis ve nekroenflamasyona ilerlemenin tespitinde hepatik steatoz kadar önemli değildi. Hepatik steatoz ile BMI arasında anlamlı ilişki bulundu. Steatoz, kadın cinsiyette daha fazla görülüyordu. KHC'li bir hastada, hepatik steatozun varlığı nekroenflamasyon ve fibrozise ilerlemede oldukça önemli bir paya sahip gibi görünmektedir. Steatozun ise en iyi belirteci BMI olarak gösterilmiştir. Kan lipid profilinin steatozu göstermede anlamlı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic hepatitis C (CHC) is an inflammatory liver disease which is caused by hepatit C virus (HCV). More than half of the HCV infections are going to be chronic. A lot of factors of patient and disease are responsible for the fibrosise growth of chroniced disease. One of this factors is known as liver steatosis. The purpose of this study is to search liver steatosis and the effects of blood lipid parameters, which is one of the important indicator of steatosis, for the fibrosis and necroinflammation that occurs at liver which is caused by CHC. Furthermore, lipid parameters of sera and host factors is aimed to show the rate of relation with liver histopathology.The records of 102 patients with CHC who had not previously been treated with antiviral therapy were retrospectively reviewed between 2006-2008 in Infectious Diseases deparment of Gaziantep University Medical Faculty. The liver biopsies of these patients have been scored in terms of necroinflammation, fibrosis, steatosis with the method of ISHAK by only one patholog. The patients simultaneous total cholesterol (TK), triglyceride (TG), high density lipoprotein (HDL), low density lipoprotein (LDL), very low density lipoprotein (VLDL), alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), alkalen phosphatase (ALP), gamma glutamyl transpeptidase (GGT), ferritin, platelet (plt), leukocyte, sedimentation, hemoglobin (Hb), hematocrit (Htc), protrombine time (PT), active partial tromboplastine time (aPTT), total protein, albumine, alpha-fetoprotein (AFP) in the sera, host factors (body mass index (BMI), age, sex, occupation) have been scanned retrospectively. The relation between all parameters and stetosis score has been evaluated.In the histopathological evaluation of liver biopsy samples, steatosis has been found in 75 patients (73%). A significant relation has been found among steatosis, histological activity index (HAI) and fibrosis degree (p=0.000, p=0.001). Fibrosis and HAI degrees were examined higher in patients with severe steatosis. There was no significant relation among the values of TG, TC, HDL, LDL, VLDL which were defined as blood lipid profiles and steatosis (p=0.23, p=0.92, p=0.26, p=0.67, p=0.23). Blood lipid profile was not as significant as liver steatosis in detecting progression to fibrosis and necroinflammation. A significant relation between liver steatosis and BMI has been found. A significant relation had been found between steatosis and BMI. Steatosis was seen more frequently in females. It seems the fact that a patient with CHC having liver steatosis has an important role in necroinflammation and fibrosis improvement. The best indicator of steatosis has been showed as BMI. It was estimated that blood lipid profile was not significant in demonstrating steatosis.