Şişli Etfal Hastanesi personelinde burun ve boğaz florası
- Tez No: 81053
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
 - Yıl: 1985
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 46
Özet
42 - E T Çalışmamızda hastane personelindeki patojen bakteri taşıyıcılığı, hastane dışında çalışan bir grup kontrol alınarak, karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Hastanede çalışan personelin burun kültürlerinden izole edilen patojen bakterilerin % 33 'ü S. Aureus, % 16 'sı gram (-) bakteri; boğaz kültürlerinin sonuçları ise % 24'ünde S. Aureus, % 13'ünde gram (-) bakteri, % 10 'unda beta hemolitik streptokok idi. Kontrol grubunda burun ve boğaz kültürlerinde S. Aureus taşıyıcı lığı % 16 ve % 6 idi. Gram negatif bakteri burun ve boğaz için % 8 idi. Boğazdaki beta hemolitik streptokoklar için taşıyıcılık durumu ise % 4 idi. Bu bulgular bize hastane personelinde patojen bakteri taşıyıcılığının toplumun diğer üyelerine göre daha fazla olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
- 43 - SUMMARY In our study the carrier state, for pathogenic bacteria, of the hospital staff is investigated in comparison to the control group having jobs outside the hospital. The persentages of pathogenic bacteria isolated from the nose cultrures of the hospital staff were : 33 % S. Aureus, and 16 % gram (-) bacteria; where as the results of the throat cultures were: 24 % S. Aureus, 13 % gram (-) bacteria, 10 % beta lem. strep. In the control group, the carrier state for S. Aureus in the nose and throat was 16 % and 5 % respectively; the percentage of gram (-) bacteria for nose and throat was 8 % where as the carrier state for beta hem. strep, in the throat was 4 %. These findings showed once more that the carrier state, for pathogenic bacteria, of the hospital staff is greater when compared to the other members of the society.