Geç ergenlik (18-21 yaş) döneminde cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgi düzeyi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge level, attitudes and behaviors about sexually transmitted diseases in late adolescence (ages 18-21)
  1. Tez No: 941309
  2. Yazar: AYSUN KARABAYIR DÖKÜMCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada geç ergenlik dönemindeki ergenlerde cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında eğitim düzeyi, bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerinde yürütülmüş olup tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı ve analitik niteliktedir. Araştırmaya Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği polikliniklerine Ekim 2024- Kasım 2024 tarihlerinde başvuran, çalışmayı kabul eden. 18-21 yaş arasında geç ergenlik döneminde olan 157 kişi dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik bilgilerin yanı sıra literatür taraması sonucu oluşturduğumuz cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgi düzeyi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesini sağlayan anketimiz uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the education level, knowledge level, attitudes, and behaviors regarding sexually transmitted diseases among adolescents in late adolescence. Materials and Methods: This study was conducted at the Family Medicine Clinics of Şişli Hamidiye Etfal Education and Research Hospital, Health Sciences University, and is characterized as a single-center, cross-sectional, descriptive and analytical study. A total of 157 individuals aged 18-21 years in late adolescence who applied to the Family Medicine Clinics of Şişli Hamidiye Etfal Health Practice and Research Center between October 2024 and November 2024 and consented to participate were included in the study. In addition to collecting sociodemographic information, participants were administered our survey designed based on a literature review to evaluate their knowledge, attitudes, and behaviors regarding sexually transmitted diseases. Statistical analyses were performed using SPSS 25.0, and a P-value of