Toprak kaymak tabakası ile mekanik mücadele için çeşitli kaymak kırma makinalarının etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of various soil crust breakers for mechanical control of soil crust
  1. Tez No: 810548
  2. Yazar: BAHADIR CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT KARAYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Makinelerı ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Başarılı bir bitkisel üretim için öncelikle, toprak içerisinde tohumların çimlenmesi ve filizlerin toprak yüzeyine çıkması için uygun koşulların oluşturulması gerekir. Kaymak tabakası oluşumu bu sürece olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Ekim işleminden sonra kaymak tabakası oluşmuş ise bu tabakanın çeşitli tarım makinaları kullanılarak uygun bir şekilde kırılması gerekir. Mekanik mücadele olarak adlandırılan bu yöntem kaymak tabakası ile en etkin mücadele yöntemlerinden biridir. Uygulamada kaymak kırma işlemi için hangi ekipmanların kullanılması gerektiği ve mevcut kullanılan ekipmanların kaymak kırma etkinlikleri belirsizdir. Uygulamadaki eksikliğin giderilmesine katkı sağlamak için bu çalışmada pamuk ekimi sonrası kaymak tabakasının oluşumu sağlanmış ve 3 farklı kaymak kırma makinası (yıldız dişli tip, yatay parmaklı merdane ve kızak tip) kullanılarak kaymak kırma işlemi gerçekleştirilmiştir. Her bir uygulamanın kaymak kırma etkinlikleri ile fide çıkışına etkileri farklı toprak tekstürü özelliğine sahip iki ayrı arazide gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre her üç makinanın da kaymak kırma açısından etkin bir şekilde kullanılabileceği, Akdeniz Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Aksu Araştırma ve Uygulama Arazisi'nde yapılan denemelerde yatay parmaklı merdane tipi kaymak kırma makinasının fide çıkışına etkisinin en yüksek olduğu, dişli tip ve kızaklı tip arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Akdeniz Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Kampüs Araştırma ve Uygulama Arazisi'nde yapılan deneme sonuçlarına göre de kaymak kırma makinaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
For a successful plant cultivation, first of all, it is necessary to obtain suitable conditions for the seeds to germinate and emergence in the soil. The formation of soil crust is one of the most important factors affecting this process negatively. If the crust layer has formed once after the seeding, this layer should be properly broken using various agricultural machinery. This method, called mechanical control, is one of the most effective method to cope with crust layer. In practice, it is unclear which equipment should be used for the crust breaking process and the crust breaking efficiency of the currently used equipment. In this thesis, in order to contribute to the elimination of the deficiency in practice, the formation of the crust layer was ensured after cotton seeding and the crust breaking process was carried out using 3 different crust breakers (star gear type, horizontal finger roller and slide type). Then, the effects of each crust breaker on crust breaking activities and seedling emergence were evaluated. According to the results of the research, it has been determined that all three machines can be used effectively in terms of crust breaking, the horizontal finger type crust breaker has the highest effect on seedling emergence for the experiments carried out on Aksu Research and Application Farm of Faculty of Agriculture, Akdeniz University. There wasn't significant difference between the gear type and the slide type, statistically. According to the results of the experiments conducted in a field in the Kampüs Research and Application Farm of Faculty of Agriculture, Akdeniz University, it was concluded that there wasn't significant difference between the soil crust breakers, statistically.