Technical and financial risks challenging the adoption of smart contracts in construction
İnşaat sektöründe akıllı sözleşmelerin kabulünü zorlaştıran teknik ve finansal riskler
  1. Tez No: 810609
  2. Yazar: CİHAN ÖZCANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI PELİN GÜRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Akıllı sözle¸sme, bir aracıya olan ihtiyacı en aza indirirken hakedi¸s, talepler ve gizlilik gibi sözle¸sme kısıtlamalarını kar¸sılayan bilgisayarlı i¸slem prosedürleri olarak karakterize edilir. Akıllı sözle¸smeler, tipik olarak uzun, karma¸sık ve anla¸sılması zor in¸saat sözle¸smelerine etkili ve farklı bir yanıt olarak dü¸sünülebilir. ˙In¸saat i¸sletmeleri, akıllı sözle¸smeleri kullanırken çe¸sitli teknik ve finansal risklerle kar¸sı kar¸sıyadır. Literatür ara¸stırması ile tespit edilen riskler uzmanlara iletilmi¸s ve çalı¸sma sonrasında görü¸sleri alınmı¸stır. Uzman görü¸slerine göre, finansal ve teknolojik açıdan akıllı sözle¸smelerin in¸saat yönetimi süreçlerine dahil edilmesinin riskli olaca˘gı kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
A smart contract is characterized as computerized transaction procedures that meet contractual constraints such as progress payment, claims, and confidentially while minimizing the need for an intermediary. Smart contracts may be thought of as an effective and different answer to the typically lengthy, complex, and difficult-to-comprehend construction contracts. Construction businesses face several technical and financial risks when using smart contracts. Risks discovered through literature research were communicated to specialists, and their comment was obtained following the study. From a financial and technological aspect, it is recognizable that the incorporation of smart contracts into construction management processes will be risky, according to expert opinions.