Ebeveynlerin spontan vajinal ve sezaryen doğum sonrası güvenlik hislerinin belirlenmesi
Determination of sense of security of parents after spontaneous vaginal and cesarean deliveries
  1. Tez No: 810610
  2. Yazar: KADRİYE TUZCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE TÜRK DELİBALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, ebeveynlerin spontan vajinal ve sezaryen doğum sonrası güvenlik hislerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı türde yapılan araştırma, 196 spontan vajinal, 196 sezaryen doğum yapan anne ve eşleri ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında bireysel bilgi formları, annelerin doğum sonu güvenlik hissi ve babaların doğum sonu güvenlik hissi ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, pearson korelasyon katsayısı, bağımsız örneklem t testi, çoklu doğrusal regresyon modeli kullanılmıştır. Çalışmada spontan vajinal ve sezaryen doğum yapan annelerin doğum sonu güvenlik hissi ölçeği puan ortalaması sırasıyla; 56,05±8,86, 55,21±9,89 olduğu belirlenmiştir. Eşi spontan vajinal ve sezaryen doğum yapan babaların doğum sonu güvenlik hissi ölçeği puan ortalaması sırasıyla 29,78±10,59, 28,98±10,32 olduğu bulunmuştur. Anneler ve babalar için ayrı olarak geliştirilen doğum sonu güvenlik hissi ölçeklerinin Cronbach alfa katsayısı sırasıyla, 0,88, 0,91 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates parents' sense of security after spontaneous vaginal and cesarean deliveries. The descriptive study included 196 mothers who had spontaneous vaginal deliveries and 196 mothers who had cesarean deliveries, along with their spouses. Data were collected using personal information form, and separate scales to measure maternal and paternal postpartum sense of security. Data were analyzed using numbers, percentages, means, standard deviation, Pearson correlation coefficient, independent samples t-test, and multiple linear regression model. The mean scores for mothers who had spontaneous vaginal and cesarean deliveries were 56.05±8.86 and 55.21±9.89, respectively. Fathers' mean scores for spontaneous vaginal and cesarean deliveries were 29.78±10.59 and 28.98±10.32, respectively. The Cronbach's alpha coefficients of the maternal and paternal postpartum sense of security scales were 0.88 and 0.91 respectively.