Developing imaging techniques for studying Brachyuran crab zoeae and adult morphology of gonopods with an emphasis on the invasive chinese mitten crab, Eriocheir sinensis
İstilacı çin eldivenli yengeci, Eriocheir sinensis,'ne ağırlık vererek, Brachyura takımından yengeçlerin zoea evrelerinin ve yetişkin gonopodlarının morfolojisini çalışma için görüntüleme teknikleri geliştirme
  1. Tez No: 810662
  2. Yazar: SEYİT ALİ KAMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVID MORRITT, DR. PAUL F. CLARK, DR. ALEXANDER D. BALL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Royal Holloway University of London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 491
Özet
Bu çalışmada, İngiltere'de Thames su toplama havzasında ve diğer havzalarda iyi yerlesmiş olan Çin eldivenli yengeçinin, Eriocheir sinensis H. Milne Edwards1853, zoeal evreleri bir vaka çalışması olarak incelendi. El ile çizimler gibi geleneksel illüstrasyon teknikleri reddedildi, bunun yerine modern görüntüleme teknikleri, yani Konfokal Lazer Taramalı Mikroskopu, kullanılarak zoeal görüntüler görselleştirildi. Bu istilacı türlerin zoeal evrelerini yeniden tanımlamak için bir protokol oluşturuldu Larval vücut uzantılarını görüntülemek için: önişlem olarak temizleme, boyama, sindirim, diseksiyon ve preparat hazırlama; bir Nikon A1-Si konfokal lazer mikroskopu kullanılarak zoeal ağız parçalarını vb. taranması ve son işlem olarak açık kaynaklı, ücretsiz programlar olan ImageJ ve Drishti kullanılma olmak üzere bir takım adımlar düşünüldü ve denendi. Bu çalışma aynı zamanda Thames nehir ağzından toplanan ve laboratuvarda tutulmuş ovigeröz yengeçlerin kuluçka potansiyelini araştırmıştır. Ve son olarak, zoeal aşamalarını incelemek için kullanılan çeşitli teknikler,bir dizi brakiyan erkek yengeç türlerinin gonopodlarını incelemek için bu araştırma kapsamında uygulanmıştır. Erkek gonopodu, distal morfolojisinin son derece karmaşık ve çizilmesi zor olan, bir tür tanılama karakteridir.Bu çalışmanın sonuçları, Avrupa anakarasında var olan ikinci bir tür eldivenli yengecin aslında Eriocheir sinensis olmadığını teyit etti; Kızıl Denizde tanımlanmayan bir Libystes A. Milne Edwards, 1867 türünün varlığını doğruladı; Londra Doğal Tarih Müzesi'nin koleksiyonlarında tutulan eski bir kurutulmuş Monomia argentata A. Milne-Edwards, 1861 örneğinin gerçek kimliğini ispatladı.
Özet (Çeviri)
In the present study, the zoeal stages of the Chinese mitten crab, Eriocheir sinensis H. Milne Edwards, 1853, which is now well established in the Thames catchment and other watersheds around the UK, were examined as a case study. Traditional illustration techniques such as line drawings were rejected, instead zoeal images were visualised using a modern-day technique; namely Confocal Laser Scanning Microscopy. A protocol was established to re-describe the zoeal stages of this invasive species. A number of steps were considered and trialled including pre-processing of zoea comprising cleaning, staining, digesting, dissecting and mounting; the scanning of zoeal mouthpart etc. using a Nikon A1-Si confocal laser microscope and the post-processing of data by applying open-source, freeware programs ImageJ and Drishti to visualise the larval appendages. This study also investigated the brood potential of ovigerous mitten crabs collected from the Thames Estuary and held in the laboratory for observation. And lastly, the various techniques used to study the zoeal stages were applied in an investigation to scan the first male gonopod of a number of brachyuran crab species. The male gonopod is a species diagnostic character, the distal morphology of which can be extremely complex and difficult to draw. The results of this work confirmed that a second species of mitten crab, not Eriocheir sinensis, is present on the European mainland, it verified the existence of an undescribed species of Libystes A. Milne Edwards, 1867 from the Red Sea and proved the true identity of Monomia argentata A. Milne-Edwards, 1861 from an old specimen held in the dried collections of the Natural History Museum, London.