COVID-19 ve kronik enfeksiyonu olan kişilerin hastalık algıları, psikososyal uyumları ve algıladıkları sosyal desteklerinin karşılaştırılması
Comparison of perceptions of ilness, psychosocial adaptations and perceived social support of people with COVID-19 and chronic infection
  1. Tez No: 810714
  2. Yazar: ZÜMRÜT AY AKDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma COVID-19 ve kronik enfeksiyon (Tüberküloz, Hepatit, HIV) hastalığı olan bireylerin psikososyal uyumunu, hastalık algısını ve algıladıkları sosyal destek düzeyini belirlemek ve iki hasta grubunu incelenen değişkenler açısından karşılaştırmak amacıyla tanımlayıcı, kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma İstanbul ilinde bulunan Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Servisinde Ocak 2021 - Ocak 2022 tarihleri arasında, yatarak tedavi gören 100 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Hastalara Kişisel Bilgi Formu, Hastalığa Psikososyal Uyum Öz-Bildirim Ölçeği, Hastalık Algısı Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği uygulanmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare ve Mann Whitney U testi ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 43.25±17.00 (min.-maks:19-91) yıl olup, %56'sı erkektir. Çoğunluğu evli (%53), ilkokul mezunu (%41) ve çalışıyor olduğunu (%59) bildirmiştir. Hastaların %60'ını COVID-19 tanılı olanlar, %40'ını ise kronik enfeksiyonu olanlar oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive, cross-sectional type to determine the psychosocial adjustment, perception of illness and perceived social support level of individuals with COVID-19 and chronic infections (Tuberculosis, Hepatitis, HIV) and to compare the two patient groups in terms of the variables examined. This study was carried out with 100 participants who were hospitalized between January 2021 and January 2022 in the Infection Service of Sultangazi Haseki Training and Research Hospital in Istanbul. Personal Information Form, Psychosocial Adjustment to Illness Self-Report Scale, Illness Perception Scale, and Multidimensional Perceived Social Support Scale were applied to the patients. Data were evaluated with descriptive statistics, Chi-Square, and Mann Whitney U test. The mean age of the patients participating in the study was 43.25±17.00 (min.-max:19-91) years, and 56% were male. The majority reported that they were married (53%), primary school graduates (41%), and working (59%). Of the patients, %60 was diagnosed with COVID-19 and 40% of them were chronic infections.