Investigating the predictors of resilience in individuals who lost a loved one
Yakınını kaybetmiş bireylerin psikolojik sağlamlığının yordayıcılarının incelenmesi
  1. Tez No: 810715
  2. Yazar: FİGEN DEĞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de son iki senede bir yakınını kaybetmiş bireylerin psikolojik sağlamlıklarını yordayan değişkenler duygu düzenlemede güçlükler, psikolojik katılık, algılanan sosyal destek düzeyi, yaş ve kaybın karakteristik özellikleri (kaybedilen kişi sayısı, psikolojik destek alma durumu, kaybedilen kişinin yakınlık derecesi, kaybın şekli ve kaybedilen kişiyle ilişki kalitesi) bağlamında incelenmiştir. Çalışmaya 18-57 yaş arasındaki (M=28.6, SS=7.6) 333 kişi katılmıştır (n=227, %68.2 kadın; n=103, %30.9 erkek; n=3; %0.9 diğer). Veriler Demografik Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Kısa Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Kabul ve Eylem Formu 2 aracılığı ile elde edilmiştir. Veriler SPSS 29 programıyla hiyerarşik regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre duygu düzenlemede güçlükler, psikolojik katılık, algılanan sosyal destek düzeyi, yaş, kaybedilen kişi sayısı ve psikolojik destek alma durumu katılımcıların kayıp sonrasındaki psikolojik sağlamlıklarını anlamlı bir şekilde yordamıştır. Duygu düzenlemede güçlüğü ve psikolojik katılık psikolojik sağlamlığın en kuvvetli yordayıcıları olarak bulunmuştur. Sonuçlar ve öneriler ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examined the predictors of resilience in relation to difficulties in emotion regulation, psychological inflexibility, perceived social support, age, and characteristics of loss (e.g., the number of people individuals lost, seeking professional support, the closeness of the lost person, the type of death, and relationship quality with the lost one) among individuals in Türkiye who lost a loved one in the past two years. The study was carried out with 333 individuals (n=227, 68.2% female; n=103, 30.9% male; n=3, 0.9% others) aged between 18-57 years (M=28.6, SD = 7.6). The Demographic Information Form, The Brief Resilience Scale, The Brief Version of Difficulties in Emotion Regulation, The Multidimensional Scale of Perceived Social Support, and Acceptance and Action Questionnaire were filled out by the participants. Hierarchical regression analysis was conducted to analyze data via SPSS 29. Results indicated that difficulties in emotion regulation, psychological inflexibility, perceived social support, age, the number of people individuals lost, seeking professional support significantly predicted resilience in individuals who lost a loved one. Difficulties in emotion regulation and psychological inflexibility were the strongest and negative predictors of resilience. The findings and recommendations were discussed in the light of the literature.