Çeşitli tarımsal atıklardan elde edilen biyopeletlerin bazı yakıt özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of some fuel properties of biopellets obtained from various agricultural wastes
  1. Tez No: 810722
  2. Yazar: EŞREF TOPKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Fosil yakıtlar enerji ihtiyacının sağlanmasında, ucuz, yaygın kullanılması, çok iyi bilinen bir teknolojisi olması ve enerji yoğunluğunun yüksek olması gibi nedenlerle çevreye zarar vermesine rağmen uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bu çalışmada sera atıkları peleti, odunsu atık peleti, çam peleti, çam+mdf peleti, ayçiçeği kabuğu peleti, fındık küspesi peleti ve kavak+kozalak peleti olmak üzere biyopeletlerin üst ısıl değeri, kısa analiz ve kimyasal analizi yapılmıştır. Analiz sonuçları ISO 17225-6, ONORM M 7135, DIN, ITEBE, SS 18 71 70, Pelet Yakıt Enstitüsü, CTI-R 04/5, PFI, CAN, EN İle karşılaştırılarak standartlara en uygun pelet türleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca üst ısıl değeri kısa analiz ve kimyasal analizlerine göre biyokütle için kullanılan üst ısıl değeri veren matematiksel modellere uygunluğu belirlenmiştir. Kısa analiz ve elementel analiz için yedi farklı eşitlik kullanılmış olup; E1, E2, E3, E4, E5, E6 ve E7 biyokütlenin kül, uçucu madde ve sabit karbon içeriklerini dikkate alarak üst ısıl değeri tahmin etmek için kullanılmıştır. Karbon, hidrojen, azot ve kükürt gibi kimyasal analiz sonuçlarına göre E8, E9, E10, E11, E12, E13 ve E14 modelleri üst ısıl değeri tahmin etmek için kullanılmıştır. Deneysel olarak belirlenen üst ısıl değerler (ÜID) ile en uyumlu olan kısa analiz sonuçlarından hesaplanan ÜID denkleminin E4 olduğu belirlenmiştir. Bu denklemlere göre biyopeletin ısıl değerini uçucu madde ve sabit karbon miktarı etkilemiştir. Deneysel olarak belirlenen ÜID ile en uyumlu olan elementel analiz sonuçlarından hesaplanan ÜID denklemi sadece karbon miktarına bağlı basit bir denklem olan E8'dir. Kısa analiz ve elementel analiz modelleri için sırası ile en iyi R 2 değerleri 0.8721 ve 0.7234'dir.
Özet (Çeviri)
Fossil fuels have been used for many years to meet the energy need, although they are cheap, widely used, have a very well-known technology, and have a high energy density, even though they harm the environment. In this study, upper calorific value, brief analysis and chemical analysis of biopellets including greenhouse waste pellet, woody waste pellet, pine pellet, pine+mdf pellet, sunflower shell pellet, hazelnut pulp pellet and poplar+cone pellet were made. Analysis results were compared with ISO 17225-6, ONORM M 7135, DIN, ITEBE, SS 18 71 70, Pellet Fuel Institute, CTI-R 04/5, PFI, CAN, EN with the most ppropriate pellet types. In addition, the upper calorific value was determined according to the short analysis and chemical analysis, and its compatibility with the mathematical models used for biomass that gives the upper calorific value. Seven different equations were used for brief analysis and elemental analysis; E1, E2, E3, E4, E5, E6 and E7 were used to estimate the upper calorific value by considering the ash, volatile matter and fixed carbon contents of the biomass. E8, E9, E10, E11, E12, E13, and E14 models were used to estimate the upper calorific value according to the results of chemical analysis such as carbon, hydrogen, nitrogen and sulfur. It was determined that the upper calorific value equation calculated from the results of the short analysis, which was most compatible with the experimentally determined the upper calorific values, was E4. According to these equations, the thermal value of the biopellet was affected by the amount of volatile matter and fixed carbon. The upper calorific value equation calculated from the elemental analysis results, which is most compatible with the experimentally determined the upper calorific value, is E8, which is a simple equation dependent only on the amount of carbon. The best R2 values ​​for short analysis and elemental analysis models are 0.8721 and 0.7234, respectively.