Evde Sağlık Hastalarının Anemi Durumlarının Değerlendirilmesi
Evaluation of Anemia Status of Home Care Patients
- Tez No: 810721
- Danışmanlar: UZMAN RAHİME ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Evde sağlık hizmeti alan ve yaş ortalaması yaşlı ve ileri yaşlı (65 yaş ve üstü) hastalardaki anemi görülme durumunu ve morfolojisini incelemektir Anemi, yaşlı popülasyonda (65 yaş ve üstü) sık rastlanan bir problem olup, görülme oranı yaş ile birlikte artmaktadır. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel olarak planlanan araştırma Ağustos 2011 ve Eylül 2012 tarihleri arasında Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Bakım Birimine başvuran ve 65 yaş ve üstündeki 194 hasta arasında yürütülmüştür. Anemi varlığının değerlendirilmesi için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün tanımı kabul edildi ve hemoglobin değerinin kadınlarda 12 g/dl, erkeklerde 13 g/dl ve hematokrit konsantrasyonun erkeklerde % 39'un kadınlarda ise % 36'nın altında olması, anemi olarak değerlendirildi. MCV eritrositlerin ortalama hacimleri normal değeri 80-100 fentolitre (fL) olarak morfolojik Mikrositer (MCV
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: To examine the incidence and morphology of anemia in elderly and advanced aged patients (65 years and older) receiving home care services. Anemia is a common problem in the elderly population (65 years and older) and its incidence increases with age. MATERIAL AND METHOD: A cross-sectional study was conducted between August 2011 and September 2012 among 194 patients aged 65 years and older who were admitted to the Home Care Unit of Taksim Training and Research Hospital. The World Health Organization (WHO) definition was accepted for the evaluation of the presence of anemia and hemoglobin value of 12 g/dl in women and 13 g/dl in men and hematocrit concentration below 39% in men and 36% in women were considered as anemia. MCV was classified as morphologically Microcytic (MCV