BALB-C ve swıss albıno ırkı farelerin gastrointestinal sistemininkarşılaştırmalı morfometrik analizi
Comparative morphometric analysis of the gastrointestinal tract of the BALB-C and swiss albino mice
- Tez No: 810727
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARADAĞ, DOÇ. DR. OSMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Morfoloji, Anatomy, Morphology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalıĢma, Balb-c ve Swiss Albino farelerinde gastrointestinal sisteme ait morfometrik ölçüm değerlerini belirlemek, bu ölçümlerin cinsiyetler ve gruplar arasındaki istatistiksel farklılıklarını elde etmek ve cinsiyetlere göre vücut uzunluğu, vücut ağırlığı ve morfometrik ölçümler arasındaki korelasyonları belirlemek amacıyla yapıldı.ÇalıĢmada16 Balb-c (8 diĢi, 8 erkek) ve 16 Swiss Albino (8 diĢi, erkek) olmak üzere toplamda 32 adet fare kullanıldı. Ketamin-xylazin kombinasyonu ile anesteziye alınan fareler, tekniğine uygun olarak tespit edildi. Daha sonra, farelerin gastrointestinal sistemleri dikkatli bir Ģekilde diseke edilerek çıkarıldı. Diseksiyonla ortaya çıkarılan gastrointestinal sistem organlarına ait morfometrik ölçümler alındı ve bu elde edilen ölçümlerin istatistik analizi yapıldı.Morfometrik ölçüm değerlerine bakıldığında, genel olarak Swiss Albino farelerinde MPG, MH ve JH ölçüm değerleri dıĢındaki, Balb-c farelerinde de mideye ait olan MFG ve OPG morfometrik ölçüm değerleri dıĢındaki geriye kalan diğer ölçüm değerlerinin erkeklerde diĢilere göre daha yüksek olduğu görüldü. Cinsiyete göre Swiss Albino ve Balb-c farelerinde ağırlık ve uzunluk ölçümleri ile gastrointestinal sistemin morfometrik ölçümleri arasında istatistik olarak anlamlı ölçüm değerlerinde çoğunlukla pozitif yönlü korelasyonlar gözlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the morphometric measurement values of the gastrointestinal tract in Balb-c and Swiss Albino mice, to identify any statistically significant differences in these measurements between sexes and groups, to determine the correlations between body length, body weight, and morphometric measurements based on gender. A total of 32 mice, including 16 Balb-c mice (8 females and 8 males) and 16 Swiss Albino mice (8 females and 8 males) in the study. Mice anesthetized with the ketamine-xylazine combination were fixed in accordance with the technique. The gastrointestinal tracts of the mice were meticulously dissected and extracted. Subsequently, morphometric measurements of the gastrointestinal tract organs were obtained through dissection, and statistical analysis of these measurements was conducted. Upon examining the morphometric measurement values, ın generally, it was generally noted that, except for the MPG, MH, and JH measurement values in Swiss Albino mice, as well as the MFG and OPG measurement values of the stomach in Balb-c mice, the remaining measurements were higher in males compared to females. According to gender, mostly positive correlations were observed between weight and length measurements with morphometric measurements of the gastrointestinal tract in Swiss Albino and Balb-c mice, with statistically significant measurement values. Upon analyzing the measurement values using ROC analysis to predict gender, it was observed that the cut-off values established for the A, U3, JA, and JH measurements in c and Swiss Albino mice were determined comparatively.