Polikistik Over Sendromlu adolesanlarda serum adiponektin düzeyleri ile klinik, metabolik ve hormonal belirteçlerin ilişkisi
Serum adiponectin levels in adolescents with polycyctic ovary syndrome and its relation to clinical, metabolic and hormonal parameters
- Tez No: 810842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR SAVAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: PKOS 'lu adolesanlarda serum adiponektin düzeyleri ile bazı klinik, metabolik ve hormonal ölçümlerin ilişkisini araştırmak. Gereç ve Yöntem: 15-18 yaş arası lise öğrencilerinden Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı alan 37 olgu çalışmaya alındı. menstruel siklusun 2-5. günlerinde adiponektin, total kolesterol, LDL, HDL, trigliserit,FSH, LH, östradiol, testosteron, serbest testosteron, androstenedion, DHEAS, 17-OH progesteron, TSH, prolaktin düzeyleri ölçüldü; 75 gram OGTT yapıldı; transabdominal USG ile over hacmi, stromal arter RI ve PI değerleri ölçüldü; VKI ve bel/kalça oranları hesaplandı. Tüm diğer parametrelerin adiponektin ile korelasyonu değerlendirildi. Bulgular: VKI, insülin direnci parametreleri HOMA-IR) ve trigliserit düzeyleri arttıkça adiponektin düzeylerinin zaldığını; HDL ve stromal arter RI değeri arttıkça adiponektin değerinin azaldoğını bulduk. Androjen düzeyleri ile adiponektin arasında lişki yoktu. Sonuç: Adolesanlarda serum adiponektin düzeyleri, PKOS2unözellikle metabolik özelliklerini yansıtan klinik ve laboratuvar bulgularınınçoğıyla uyumludur. Serum adiponektin ölçümünün, tanı, metabolik risklerin ortaya konulması ve tedavinin takibinde ileride daha sık kullanılacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine plasma adiponectin levels in adolescents with PCOS, and to assess its correlation to hormonal, metabolic and clinical parameters. Material and Methods: Thirty-seven high school students aged 15-18 and diagnosed as having PCOS according to the Rotterdam criteria were enrolled in the study. Adiponectin, total cholesterol, LDL, HDL, triglicerides, FSH, LH, estradiol, testosteronr, free testosterone, androstenedion, DHEAS, 17-OH progesterone, TSH, prolactin levels were measured on the 2-5. day of the menstrual cycle. 75 gram OGTT was performed. Ovarian volume, stromal artery RI and PI were measured transabdominally. BMI and waist/hip ratio was calculated. The correlation of all other parameters to adiponectin levels was assessed. Results: Adiponectin levels correlated negatively with BMI, insulin resistance( HOMA-IR) and trigliceride levels, whereas they correlated positively with HDLlevels and stromal afrtery RI. There was no correlation between adiponectin levels and androgen levels. Conclusion: serumadiponectin levels in adolescents were associated with many of the clinical and labaratory findings of PCOS, especially those related to metabolic abnormalities. We believe that serum adiponectin measurement willhave further use in diagnosis, metabolic risk assessment and treatment follow up of PCOS.