Ölüm olgusu ve cinayet olaylarına bilimsel bir bakış
A scientific overview of death and murder events
  1. Tez No: 810914
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÖKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Jandarmanın sorumluluk sahasında meydana gelen cinayet olaylarını aydınlatmak araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın temel amacı doğrultusunda Jandarma Sorumluluk sahasında 2018-2019 ve 2020 yıllarında meydana gelen cinayet olayları araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Jandarma sorumluluk sahasında meydana gelen olaylarda faillerin eğitim durumu okuryazar olmayanlar 26 (%2,1), okuryazar 121 (%9,6), ilkokul öğrenci 2 (%0,2), ilkokul mezunu 606 (%48,0), ortaokul öğrenci 3 (%0,2), ortaokul mezunu 160 (%12,7), lise öğrenci 27 (%2,1), lise mezunu 157 (%12,4), önlisans öğrenci 2 (%0,2), önlisans mezun 12 (%1,0), lisans mezun 9 (%0,7), lisansüstü 3 (%0,2), belirtilmeyen 309 (%25,4) olarak bulunmuştur. Meslek durumları serbest meslek 280 (%22,1), memur 34 (%2,7), ev hanımı 64 (%5,1) işçi 202 (%16,0), çiftçi 357 (%28,2), öğrenci 44 (%3,5), çalışmıyor 9(%0,7), belirtilmeyen 447 (%21,7) olarak saptanmıştır. Medeni durum 892'si (%62,5) hiç evlenmemiş, 366'sı (%25,6) evli, 39'u (%22,7) boşanmış, 134'ü (%9,2) bilinmeyen yani tespit edilememiş olarak saptanmıştır. Cinayet olayının nedenine ilişkin bilgilere bakıldığında 325'i (%22,6) tartışma, 199'u (%13,9) husumet, 134'ü (%9,3) arazi anlaşmazlığı, 137'si (%10,48) çeşitli anlaşmazlıklar olarak bulunmuştur. Cinayet olaylarında faillerin kullandığı suç aletleri incelendiğinde, 376'sı (%26,2) ateşli silahlardan av tüfeğinin kullanıldığı, 318'si (%22,1) kesici delici aletler kullanıldığı, 50'si (%3,5) motorlu taşıtların kullanıldığı ve 689'u (%49,2) ise diğer aletleri olarak saptanmıştır. Cinayet olaylarında faillerin uyuşturucu kullanım durumları incelendiğinde, 531'i (%37,0) uyuşturucu kullanmadığı, 135'i (%9,4) uyuşturucu kullanan, 771'i (%53,7) ise tespit edilemeyen, alkol kullanım durumları ise 679'u (%47,3) alkol kullanmadığı, 92'si (%4,4) alkol kullanan, 666'sı (%48,3) ise tespit edilemeyen olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to illuminate the murder incidents that took place in the area of responsibility of the gendarmerie. In line with the main purpose of the research, the murder incidents that occurred in the Gendarmerie Responsibility Area in 2018-2019 and 2020 constitute the sample of the research. The educational status of the perpetrators in the incidents that took place in the area of responsibility of the gendarmerie were illiterate 26 (2.1%), literate 121 (9.6%), primary school students 2 (0.2%), primary school graduates 606 (48.0%), middle school students 3 (0.2%), secondary school graduates 160 (12.7%), high school students 27 (2.1%), high school graduates 157 (12.4%), associate degree students 2 (0.2%), 12 (1.0%) associate degree graduates, 9 (0.7%) undergraduate degrees, 3 (0.2%) postgraduate degrees, and 309 (25.4%) unspecified. Occupational status self-employed 280 (22.1%), civil servant 34 (2.7%), housewife 64 (5.1%), worker 202 (16.0%), farmer 357 (28.2%), student 44 (3.5%), not working 9 (0.7%), unspecified 447 (21.7%). Marital status 892 (62.5%) never married, 366 (25.6%) married, 39 (22.7%) divorced, 134 (9.2%) unknown, that is, undetected detected. Considering the information on the cause of the murder, 325 (22.6%) were disputes, 199 (13.9%) hostilities, 134 (9.3%) land disputes, 137 (10.48%) miscellaneous. Found to be in dispute. When the crime tools used by the perpetrators in the murder cases are analyzed, 376 (26.2%) of the firearms were shotguns, 318 (22.1%) of them were sharp and piercing tools, 50 (3.5%) of them were motor vehicles and 689 (49.2%) of them were found to have other instruments. When the drug use status of the perpetrators in murder cases is examined, it is seen that 531 (37.0%) do not use drugs, 135 (9.4%) use drugs, 771 (53.7%) cannot be determined, and their alcohol use is 679. It was determined that 92 (47.3%) of them did not use alcohol, 92 (4.4%) of them used alcohol, and 666 (48.3%) of them could not be detected.