Değişen güvenlik algısı çerçevesinde Türkiye'de özel güvenlik hizmetlerinin kent güvenliğine etkileri
The effects of private security services on urban security in Turkey in the context of changing security perceptions
  1. Tez No: 810915
  2. Yazar: RABİA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Soğuk Savaş dönemi sonrası yaşanan küreselleşme, neoliberalizm ve yönetişim süreçleri güvenliğin türü, sınırı, sunum şekli, kontrol makamını değiştirmiştir. Değişen dünyanın değiştirdiği kent merkezleri içerisinde çok sayıda farklı ırk, ideoloji, kültür, inanç, eğitim vb. yaşam şekline sahip insanlarla dolmuştur. İnsanların yığınlar halinde yaşadığı kentler güvenlik tehditlerinin en yüksek olduğu mekanlar haline gelmiştir. Kentlerin daha güvenli alanlar olabilmesi için kolluk güçlerinin yanında özel sektörün sunduğu güvenlik hizmetlerine de başvurmak önemli bir konu olmuştur. Bu bağlamda dünyada olduğu gibi Türkiye'de de özel güvenlik hizmetleri başlamış ve 1981'de hukuki olarak uygulamaya konulmuştur. Hukuki ve uygulama olarak gelişimi desteklenen özel güvenlik hizmetlerini yerine getiren personel sayısı nihai noktada polis kuvvetlerinin önüne geçmiştir. Çalışmada kentlerdeki birçok mekânın güvenliğinin emanet edildiği özel güvenlik hizmetlerinin kalite ve memnuniyet gibi hususlarının, kentlerde yaşayanlar tarafından nasıl algılandığı ve değerlendirildiği anlamak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda kentlerde yaşayan bireylerin özel güvenlik hizmetlerine duyduğu memnuniyeti ölçmek için bir anket uygulaması yapılmıştır. Ankete 212 kişi katılmış olup 200 anket geçerli kabul edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde yer alan anket çalışmasından elde edilen bulgulara göre kentliler özel güvenlik görevlilerine kolluk güçleri kadar olmasa da güven duymaktadırlar. Ayrıca özel güvenlik personellerinin kullanım sayısına karşı ortada derecede memnuniyet olmakla beraber varlıkları gerekli olarak algılanmıştır. Bir başka bulgu ise kentlilerin özel güvenlik hizmetlerinden faydalanırken çekinmedikleri, personelleri samimi ve hevesli bulduklarıdır. Yapılan çalışma elde edilen bulgular ekseninde değerlendirilmiş ve bu hususta öneriler geliştirilerek tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalisation, neoliberalism and governance processes after the Cold War period have changed the type, boundary, presentation and control authority of security. Urban centres, which have been changed by the changing world, have been filled with people of many different races, ideologies, cultures, beliefs, beliefs, education, etc. Cities where people live in masses have become places where security threats are the highest. In order for cities to become safer areas, it has become an important issue to resort to security services provided by the private sector as well as law enforcement forces. In this context, the use of private security services in Turkey, as in the world, was legally put into practice in 1981. The number of personnel fulfilling private security services, whose legal and practical development has been supported, has finally surpassed the police forces. In this study, it is aimed to understand how the quality and satisfaction of private security services, to which the security of many places in cities is entrusted, are perceived and evaluated by the people living in cities. In this direction, a survey was conducted to measure the satisfaction of individuals living in cities with private security services. 212 people participated in the survey and 200 surveys were accepted as valid. According to the findings obtained from the survey in the last part of the study, urban residents trust private security officers, although not as much as law enforcement officers. In addition, they are moderately satisfied with the amount of use of private security personnel and consider their presence necessary. Another finding is that urbanites do not hesitate to use private security services and find the personnel sincere and enthusiastic. The study was evaluated on the axis of the findings obtained and was completed by developing suggestions in this regard.