Sentetik karbon kuantum noktalarının eldesi, sensör özelliklerinin incelenmesi
Obtaining synthetic carbon quantum dots, investigation of sensor properties
  1. Tez No: 810920
  2. Yazar: KÜBRA TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN URUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
İlk olarak karbon ve azot kaynakları için hammadde olarak dicyandiamide (DCDA) ve sitrik asit kullanılarak mikrodalga yöntemi ile karbon kuantum noktaları sentezlendi. Bunun için metal iyonları Zn2+, Ba2+, Hg2+, Li+, Mn2+, Sn2+, Co2+, K+, Ni2+ ve iyon tuzları olan Nal, NaF kullanılarak karbon kuantum noktalarının bu iyonlara olan sensör özellikleri incelenmiştir. Karbon kuantum noktasının yapısını belirlemek için XRD, UV- VİS absorpsiyon spektroskopisi, XPS, FT-IR, TEM, TGA analiz yöntemleri kullanılarak karakterize edildi. Daha sonra oda sıcaklığında floresans ölçümleri alındı. Farklı uyarma dalga boylarında alınan floresans spektrumlarıyla karbon kuantum nokta numunesi için en uygun uyarma dalga boyu belirlendi. Fotolüminesans spektroskopisi ile bazı metallerin sensör özellikleri incelendi. Civa metal iyonuna karşı sensör özelliği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Firstly, carbon quantum dots were synthesized by microwave method using dicyandiamide (DCDA) and citric acid as raw materials for carbon and nitrogen sources. For this, the sensor properties of carbon quantum dots to these ions were investigated by using metal ions Zn2+, Ba2+, Hg2+, Li+, Mn2+, Sn2+, Co2+, K+, Ni2+ and ion salts Nal, NaF. To determine the structure of the carbon quantum dot, it was characterized using XRD, UV-VIS absorption spectroscopy, XPS, FT-IR, TEM, TGA analysis methods. Fluorescence measurements were then taken at room temperature. The most suitable excitation wavelength for the carbon quantum dot sample was determined by fluorescence spectra taken at different excitation wavelengths. Sensor properties of some metals were investigated by photoluminescence spectroscopy. The sensor feature was detected against mercury metal ion.