Stability enhancement of a novel antimicrobial peptide with the combination of drug delivery systems
İlaç taşıyıcı sistemlerin kombinasyonu ile yenilikçi bir antimikrobiyal peptitin kararlılığının artırılması
  1. Tez No: 810934
  2. Yazar: SERAY ŞAHSUVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE CAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Antimikrobiyal direnç (AMR) ile bağlantılı son makalelere göre, AMR kontrol altına alınması gereken küresel çapta bir sağlık problemidir ve bu tehtitin etkisini azaltmak için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmaların temeli, AMR'yi indüklemeyen ya da etkisiz hale getiren ilaç moleküllerini keşfetmektir. Özellikle antimikrobiyal peptidler (AMP'ler), bu direnç krizine çözüm olarak sunulan en etkili geniş spektrumlu yeni nesil antibiyotikler olarak anılmaktadır. AMP'lerin yüksek antimikrobiyal etkisi, AMR'yi indüklememesi ve doğada da bulunabilirliğinin yanı sıra bazı yan etkilere de sahiptir. Bu yan etkiler düşük ilaç stabilitesi, yüksek toksisite ve hemolitik aktivite, proteolitik degredasyon ve vücutta düşük çevrim süresi gibi etkilerdir. AMP'lerin bu yan etkilerini azaltmak için yeni nesil geniş spektrumlu PEG-AMP konjugatları geliştirdik. Bu nanoyapıların, kimyasal olarak nasıl geliştirildiğini ve in vitro deneylerdeki etkinliğini tartışmaktayız. Elde edilen sonuçlara göre geliştirilen altı farklı konjugatın da patojenik veya AMR'ye sahip çeşitli bakteri ve mantarlar üzerinde etkin olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca bu nanoyapılar yüksek stabilite, artmış çözünürlük ve memeli hücrelerine karşı düşük toksiksisite göstermesi gibi özellikleriyle geleceğin umut vadeden yeni nesil geniş spektrumlu peptit antibiyotikleri arasında yer alması olasıdır.
Özet (Çeviri)
According to the latest published studies, AMR is a global health problem that needs to be controlled, and various studies are being carried out to reduce the effect of this threat. The basis of these studies is to discover drug molecules that inactivate or non-induce AMR. In particular, antimicrobial peptides (AMPs) are referred to as the most effective antibiotic candidates offered as a solution to this resistance crisis. Besides the high antimicrobial effect, non-induced AMR, and bioavailable nature of AMPs, they also have some adverse effects. These adverse effects are low drug stability, high toxicity and hemolytic activity, proteolytic degradation, and low circulation time in the human body. To reduce these effects of AMPs, we developed a new generation of broad-spectrum PEG-AMP conjugates. We discuss how these nanostructures are chemically developed and their effectiveness in in vitro experiments. Six different conjugates developed according to the results obtained have been proven to be effective on various bacteria and fungi that are pathogenic or have AMR. In addition, it is possible that these nanostructures will be among the promising next-generation broad-spectrum peptide antibiotic candidates with their properties such as high stability, increased solubility, and low toxicity to mammalian cells.