Factions and favorites at the courts of Sultan Ahmed I (r. 1603-17) and his immediate predecessors
Sultan I. Ahmed (1603-17) ve seleflerinin saraylarında hizipler ve gözdeler
- Tez No: 810989
- Danışmanlar: PROF. DR. JANE HATHAWAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Ohio State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu tezde, 16. yüzyılın son çeyreği ile 17. yüzyılın ilk on yılında İstanbul'daki Osmanlı hükümdar sarayındaki güç ve himaye ilişkilerinin değişen dinamikleri incelenmektedir. Bu dönem, bugün birçok araştırmacının erken modern Osmanlı İmparatorluğu'nun siyasi, sosyo-ekonomik, askeri ve idari yapılarında uzun bir“kriz ve dönüşüm”sürecinin başlangıcı olarak kabul ettiği kritik yıllara tekabül etmektedir. Bu çalışma, hem Osmanlı padişahının ana ikametgâhı hem de imparatorluk hükümetinin merkezi olarak hizmet veren Topkapı Sarayı ve çevresinde yer alan Osmanlı yönetici elitinin üst kademelerindeki hizipçilik ve kayırmacılık politikalarına odaklanmaktadır. Çalışmada dönemin Osmanlı hükümdarları olan III. Murad (1574-95), III. Mehmed (1595-1603) ve I. Ahmed'in (1603-17) alternatif iktidar odakları ve himaye ağları karşısında pratik siyasette kendilerini nasıl yeniden konumlandırdıklarını incelenerek, sözkonusu dönemin siyasi sorunlarına ayrıntılı ışık tutulmaktadır. Uzun süren savaşların ve aralıksız devam eden askeri isyanların zorunluluklarıyla iç içe geçmiş bir hizip siyaseti bağlamında sultanların iktidarlarını nasıl kurduklarını tezin ana inceleme konusudur. Tezin temel iddiası ise şudur: Bu dönemdeki yeni siyasi koşullar altında sözkonusu üç sultanın hükümdarlık otoritelerini tahkim edebilmek adına yeni yönetim stratejileri geliştirdikleri ve bunu da esas olarak saraydaki gözdelerinin ve onların liderliğindeki saray hiziplerinin arabuluculuğu yoluyla başardıklarıdır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the changing dynamics of power and patronage relations at the Ottoman sultan's court in Istanbul between the 1570s and the 1610s. This was a crucial period that many scholars today consider the beginning of a long era of“crisis and transformation”in the dynastic, political, socio-economic, military and administrative structures of the early modern Ottoman Empire. The present study focuses on the politics of factionalism and favoritism at the higher echelons of the Ottoman ruling elite who were situated in and around Topkapı Palace, which served as both the sultan's royal residence and the seat of his imperial government. It is an effort to shed light on the political problems of this period through the prism of the paramount ruling figure, the sultan, by illustrating how the Ottoman rulers of this era, namely, Murad III (r. 1574-95), Mehmed III (r. 1595-1603) and Ahmed I (r. 1603-17), repositioned themselves in practical politics vis-à-vis alternative foci of power and networks of patronage, and how they projected power in the context of a factional politics that was intertwined with the exigencies of prolonged wars and incessant military rebellions. My main contention is that, under new political circumstances, these three sultans employed new ruling strategies in order to impose their sovereign authority on the business of rule, an end which they achieved, with varying degrees of success, mainly through the mediation of their royal favorites and the court factions led by them.