Understanding Jimintō (Liberal democratic party) factionalism as a structure of elite circulation in Japanese politics
Jimintō (Liberal demokrat parti) hizipçiliğinin Japon siyasetinde elit dolaşımını sağlayan bir yapı olarak anlaşılması
  1. Tez No: 757327
  2. Yazar: YALIN AKÇEVİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEB HALE EROĞLU SAĞER, PROF. DR. AYŞE SELÇUK ESENBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Liberal Demokrat Parti'nin (LDP) hizipleri ortaya çıkışlarını, işlevlerini ve gelecekteki durumlarını açıklamaya çalışan birçok çalışmaya konu olmuştur. Hizipler kültürel ve işlevsel-yapısal yaklaşımlarla çalışılmış ve hem Japon siyasetinin hem de LDP'nin işlev ve yıkılmasında önemli bir rolleri olduğu öne sürülmüştür. Bu çalışma Weber, Michels, Pareto ve Mosca'nın yaklaşımlarını, elit dolaşımlarının değer analizinin yapılmasını sağlayacak yeni bir model ile birleştirerek, mevcut yaklaşımların ötesinde geçmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmanın amacı, hiziplerin değişen güç dengelerini Japon siyasetindeki elit dolaşımını sağlayan bir dinamik olarak ele alıp incelemektir. Bunun yanı sıra, bu çalışmanın bir diğer amacı hiziplerin ve dominant hizbin temsilcisi olarak Japon Başbakanının işlev ve önemini elit teorileri çerçevesinde yeniden ele alırken, bulguları İtalyan Democrazia Cristiana (DC) partisiyle kıyaslayarak Japon istisnailiğini de analiz dışında bırakmaktır. Bu çalışmanın bulguları göstermektedir ki, LDP'nin hizipleri yarışma halindeki elit teşkilatları olarak çalışmakta ve gözlemlenebilir derecede siyasi ayrımlara sahiptirler ve siyasi süreçlere katılmaktadırlar. Bununla birlikte, hiziplerin güçleri partinin ve ulusun ihtiyaçlarına göre değişim göstermiş, ihtiyaç duyulan yönetim değişikliklerini yaratmış ve LDP'nin bünyesinde siyasal elitlerin dolaşımını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The factions of the Liberal Democratic Party of Japan (Jimintō/LDP) have been subjected to different analyses over the years, each seeking to explain their origins and functions, and to forecast their future. Factions have been studied from cultural and functional-structural viewpoints, and have been characterized as being integral to both the functioning and breakdown of the Japanese political system and the LDP. This study aims to expand the discussion on the factions by moving beyond both these existing viewpoints by using the works of Weber, Michels, Pareto, and Mosca, and by introducing a new model for attributing levels of significance to the circulation of elites. Thus, this study seeks to examine the changing power and influence of the factions as a structure that is integral to the cycle of elite circulation in Japanese politics. While doing so, this study also aims to reexamine the functions and significance of the factions and the Japanese Prime Minister as a factional representative from the viewpoint of elite theories, whilst locating the Japanese case as firmly outside the scope of Japanese exceptionalism as possible by comparing it to the case of Italy's Democrazia Cristiana (DC). The findings indicate that the factions of the LDP have functioned as conflicting elite organizations with discernible policy involvements and differentiations. In addition, their powers have shifted in response to the needs of the party and the nation, producing the leadership changes necessary and ensuring that the political elites have been in a state of circulation within the LDP.