14-18 yaş arasındaki bireylerin aile içi ilişkilerinin davranışsal bağımlılıklarına etkisi
The effect of family relationships on behavioral addictions of individuals aged 14-18
- Tez No: 811010
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma 14-18 yaş arasındaki bireylerin aile içi ilişkilerinin davranışsal bağımlılıklar üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bireylerin aile içi ilişki ve davranışsal bağımlılık düzeyleri cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü gibi değişkenler açısından ele alınmıştır. Bu çalışmanın örneklemini Kastamonu ilinde yaşayan lise öğrenimine devam eden 14-18 yaş arasındaki 402 birey oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak 9 soruluk kişisel bilgi formu ve 56 soruluk anket formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında belirlenen hipotezler istatiksel analizler ile test edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin aile içi ilişki, internet bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı, online oyun bağımlılığı, online alışveriş bağımlılığı, yeme bağımlılığı ve pornografi bağımlılığı düzeylerinin çeşitli demografik değişkenler ile arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Korelasyon ve Regresyon analizi sonuçlarına göre aile içi ilişkiler ile internet bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı, online oyun bağımlığı ve yeme bağımlılığı arasında negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki olduğu; alışveriş bağımlılığıyla negatif yönlü düşük düzey bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda aile içi ilişkilerin internet bağımlılığı sosyal medya bağımlılığı, oyun bağımlılığı online alışveriş bağımlılığı ve yeme bağımlılığı düzeylerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu, pornografi bağımlılığı düzeylerinde istatiksel açıdan anlamlı bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Belirtilen davranışsal bağımlılıklar üzerinde aile içi ilişkilerin ve çeşitli faktörlerin etkisi olduğu görülmüştür. Bu bağlamda bireylerin akranları ile olumlu ve olumsuz birçok şeyi paylaşma imkânı bulduğu okul ortamında sosyal hizmet uzmanlarının varlığı aile-okul ilişkilerinin düzenlenmesi, davranışsal bağımlılıklar ile mücadele edilmesi noktasında önemli çözüm ortaklarından biri olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of family relationships of individuals between the ages of 14-18 on behavioral addictions. Individuals' family relationships and behavioral addiction levels were discussed in terms of variables such as gender, class level and school type. The sample of this study consists of 402 individuals between the ages of 14 and 18 who continue their high school education in Kastamonu. As a data collection tool, a 9-question personal information form and a 56-question questionnaire were used. The hypotheses determined within the scope of the research were tested with statistical analysis. Significant differences were found between the levels of family relationship, internet addiction, social media addiction, online game addiction, online shopping addiction, food addiction and pornography addiction of the individuals participating in the study with various demographic variables. According to the results of the Correlation and Regression analysis, there is a moderate negative relationship between family relationships and internet addiction, social media addiction, online game addiction and food addiction; It has been determined that there is a negative low-level relationship with shopping addiction. At the same time, it was concluded that family relations had a statistically significant effect on the levels of internet addiction, social media addiction, gaming addiction, online shopping addiction and food addiction, but did not have a statistically significant effect on the levels of pornography addiction. It has been observed that family relationships and various factors have an effect on the stated behavioral addictions. In this context, it is thought that the presence of social workers in the school environment, where individuals have the opportunity to share many positive and negative things with their peers, will be one of the important solution partners in regulating family-school relations and combating behavioral addictions.