Türkiye'de RES üretimi rampa olaylarının farklı zamansal periyotlarda bölgesel olarak incelenmesi
Regional investigation of WPP production ramp events in different time periods in Turkey
  1. Tez No: 811011
  2. Yazar: UĞUR SERKAN BALTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖKKEŞ FATİH KEÇECİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSRAFİL KARADÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye sahip olduğu coğrafi yapısından dolayı rüzgâr enerji potansiyeli yüksek bir ülkedir ve bu potansiyelden kaynaklı Rüzgâr Enerji Santrali (RES) kurulu gücü hızla artış göstermektedir. Fakat RES enerji üretimi değişken bir karaktere sahiptir ve üretilen değişken enerji elektrik şebeke sistemindeki arz-talep dengesinde bozucu bir etki meydana getirmektedir. Bu bozucu etkinin ortadan kaldırılması için yapılan çalışmalar, RES enerji üretiminde oluşan rampaların incelemesinin gerekli olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, Türkiye ölçeğinde farklı zamansal periyotlardaki rampa olaylarını bölgesel olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda ihtiyaç duyulan 2019, 2020 ve 2021 yıllarında Türkiye'de bulunan tesislere ait RES gerçek üretim verileri Türkiye Elektrik İletim AŞ'den (TEİAŞ) alınmıştır. Üç yılı kapsayan saatlik üretim verileri kullanılarak bir, iki, üç, dört, beş ve altı saatlik zamansal periyotlardaki rampa büyüklükleri hesaplanmıştır. Bölgesel olarak belirlenen rampalar; büyüklüğüne (kurulu güce göre %5, %7,5 ve %10), yönüne (negatif, pozitif), oluşum yerine (Marmara, Ege, İç Anadolu, Akdeniz, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu) ve oluşum süresine ( bir, iki, üç, dört, beş ve altı saat) göre ayrıntılı olarak incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, Türkiye'de bulunan RES'lerin enerji üretimlerinin bölgesel olarak rampa karakteristiğine bakıldığında en az rampa olayları Marmara ve Ege Bölgesinde, en fazla rampa olayı ise Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country with a high wind energy potential due to its geographical structure and the installed capacity of Wind Energy Plant (WPP) is increasing rapidly due to this potential. However, WPP energy production has a variable character and the variable energy produced creates a disruptive effect on the supply-demand balance in the electricity grid system. The studies carried out to eliminate this disruptive effect show that it is necessary to examine the ramps that occur in WPP energy production. This study aims to analyze the ramp events in different temporal periods regionally in Turkey. For this purpose, the actual production data of the WPP of the facilities in Turkey in 2019, 2020 and 2021, which are needed, were obtained from Turkey Electricity Transmission AŞ (TEİAŞ). Using hourly production data covering three years, ramp sizes in one, two, three, four, five and six hour temporal periods were calculated. Regionally determined ramps; size (%5, %7,5 and %10 according to installed power), direction (negative, positive), place of formation (Marmara, Aegean, Central Anatolia, Mediterranean, Black Sea, East Anatolia and Southeastern Anatolia) and formation period (one, two, three, four, five and six hours). As a result of the examinations, when the regional ramp characteristics of the energy production of WPPs in Turkey are examined, the least ramp events were seen in the Marmara and Aegean Regions, and the most ramp events were observed in the Southeastern Anatolia Region