İnsanın dilsel ve bilişsel gelişiminin felsefi açıdan incelenmesi: Noam Chomsky, Lev. S. Vygotsky, Mıchael Tomasello
Philosophical examination of human's linguistic and cognitive development: Noam Chomsky, Lev S. Vygotsky, Michael Tomasello
- Tez No: 811018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN RIZVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, insan doğasının temellerini merkeze almayı amaçlayarak dil-zihin, dil- kültür ve dil-biyoloji ilişkilerini ana hatlarıyla aktarmayı hedeflemektedir. Çalışma, iki ana bölümden oluşur: İlk bölüm insanın dil, zihin ve bilişsel gelişiminin değerlendirilmesi kapsamında genel görüş ve kanaatleri içerir. İkinci bölümse konuyla ilgili üç önemli filozof olan N. Chomsky, L. S. Vygotsky ve M. Tomasello'nun yöntem, görüş ve argümanları tartışılacaktır. Söz konusu üç filozofun dil ve zihin edimine yönelik geliştirdikleri kuramlar, sadece felsefi bir tartışmanın özelinde değildir. Bu nedenle düşünürlerin gerek psikoloji gerekse antropolojiye ışık tutan fikirleri de analiz edilecektir. Düşünürler, fikirsel açıdan birbirlerinden ayrışır. Mesela Chomsky, dilin bütün insanlarda doğuştan geldiğini iddia eder. Tomasello, dilin ve düşüncenin insanın tarihsel geçmişinden yola çıkarak kültürel birikimler sonucunda bugünlere ulaştığını düşünür. Vygotsky ise dilin ve bilişin gelişimini büyük oranda organizmanın belli bir olgunluk seviyesine ulaşmasına ve insanın sosyalleşmesine bağlı geliştiğini savunur. Bu nedenle Vygotsky'nin dil öğrenme sürecine dair görüşleri Chomsky'den farklılaştığı, ancak Tomasello ile belli konular üzerinden uzlaştığı sonucuna varılacaktır. Tomasello ile Vygostky'nin, dil görüşleri daha çok davranışsal perspektiftedir. Chomsky'nin dil anlayışı ise insandaki biyolojik temellere dayanır ve bilişselciliği önceler. Bu yüzden Chomsky'nin diğer iki filozoftan farklı olarak bilişselciliği savunduğu görülecektir. En nihayetinde, bir dilin doğmasına aracılık eden ve insanı konuşmaya yönlendiren gücün doğası, bu çalışmada esas konu olacak şekilde aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to present an overview of the relationships between language-mind, language-culture, and language-biology, focusing on the foundations of human nature. The study consists of two main parts: the first part includes general views and opinions on the evaluation of human language, mind, and cognitive development. The second part discusses the methods, perspectives, and arguments of three significant philosophers on the subject: N. Chomsky, L. S. Vygotsky, and M.Tomasello. The theories developed by these three philosophers regardinglanguage and mental acts are not limited to philosophical debates alone. Therefore,the ideas of these thinkers, which shed light on both psychology and anthropology,will also be analyzed. The thinkers diverge from each other in terms of ideas.Chomsky argues that language is innate in all humans. Tomasello believes thatlanguage and thought have reached the present day through cultural accumulationsbased on human historical past. Vygotsky, on the other hand, argues that thedevelopment of language and cognition is largely dependent on the organismreaching a certain level of maturity and on human socialization. Therefore,Vygotsky's views on the process of language learning differ from Chomsky's, butthere are certain areas of agreement between Tomasello and Vygotsky. Thelanguage perspectives of Tomasello and Vygotsky are more behavioristic.Chomsky's understanding of language, on the other hand, is based on biologicalfoundations in humans and prioritizes cognitivism. Therefore, it can be seen thatChomsky advocates cognitivism, which sets him apart from the other twophilosophers.