Kadınların eş şiddetine ilişkin tutumlarının toplumsal cinsiyet algı düzeyi ve başa çıkma becerileri ile ilişkisi
The relationship of women's attitudes together with gender perceptions and coating attitudes
  1. Tez No: 811017
  2. Yazar: AYŞEGÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bireysel hak ve özgürlükler ülkelerin düzenlediği anayasa ve yasalarla güvence altındadır. Evrenseldir. Bütünlüğü içinde sınırlandırılamaz, dokunulamaz, devredilemez ve vazgeçilemezdir. Bireylerin haklarının korunması, tüm sosyal ve kültürel toplumum bütünlüğü, en küçük birimi aileden başlayarak, şehir yaşamını, ekonomik yaşamı ve nihayetinde bir ulusun ve ülkenin korunması anlamına gelmektedir. Toplumun birlik ve bütünlüğü içinde kadının temel hak ve özgürlüklerinin desteklenmesi tüm toplumun refahı ve geleceğinin desteklenmesidir. Kadınlara yönelik eş şiddeti, ciddi bir insan hakları ihlali ve ciddi bir küresel halk sağlığı sorunudur. Bu amaca uygun olarak, araştırmada, kadınların, eş şiddetine ilişkin tutum düzeylerinin; toplumsal cinsiyet algı düzeyi ve başa çıkma becerileri ile ilişkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırma kadınların maruz kaldığı eş şiddetini, şiddete ilişkin inançlarını ve sosyal destek algısına yönelik bilgiler edinmesi, bulunduğu toplumda toplumsal cinsiyet algısı sonucu kabullendiği, kendine hak gördüğü, mağdur olduğunu algılamadığı durumları açığa çıkarabilmek ve uğradığı şiddeti fark edebilmesi ve oluşan farkındalık doğrultusunda başa çıkabilme becerilerini geliştirmesi adına önemli bir çalışmadır. Çalışmaya İstanbul'da yaşayan okuma-yazma bilen 302 evli kadın katılmıştır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Kadına Yönelik Eş Şiddet Ölçeği, Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği ve Başa Çıkma Tutumları Ölçeği uygulanmıştır. Veriler SPSS 22.00 programı ile değerlendirilmiştir. Araştırmada kadınların eş şiddetine yönelik tutumlarının toplumsal cinsiyet algısı ve başa çıkma tutum düzeyleri arasında önemli ilişkiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individual rights and freedoms are guaranteed by the constitutions and laws of countries. It is universal. It is inalienable, inviolable, inalienable and inalienable in its entirety. The protection of the rights of individuals means the integrity of the entire social and cultural society, starting with the smallest unit of the family, city life, economic life and ultimately the protection of a nation and country. Supporting the fundamental rights and freedoms of women within the unity and integrity of the society is to support the welfare and future of the whole society. Spousal violence against women is a serious violation of human rights and a serious global public health problem. In accordance with this purpose, in the study, the level of attitudes of women towards spouse violence; In this study, it was aimed to examine the relationship between gender perception level and coping skills. The research is aimed at obtaining information about the spouse violence that women are exposed to, their beliefs about violence and perception of social support, to reveal the situations that they accept as a result of gender perception in the society they live in, that they feel entitled to, that they do not perceive that they are victims, and that they can realize the violence they have suffered and develop their coping skills in line with the awareness that has arisen. It is an important work. 302 married women living in Istanbul participated in the study. Demographic Information Form, Spouse Violence Against Women Scale, Gender Perception Scale and Coping Attitudes Scale were administered to the participants. The data were evaluated with the SPSS 22.00 program.