Decisions on financial statement information based forecasts
Finansal tablo analizi bilgilerine dayalı tahminlerde karar yöntemleri
  1. Tez No: 81108
  2. Yazar: AHMET LEVENT ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Şirketlerin beklenmeyen ekonomik gelişmeler ve ani dalgalanmalara karşı dayanma gücü, ortaya konulan fînansal açılımların özel durumlarda değişeceği sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Firmaların özele inen kritik değerlendirmeler ve buna bağlı beklentiler karşısında bağımsız davrandıkları, bunun da analitik düşünceyi ülkeden ülkeye değiştirdiği görülmüştür. Şirketlerin performans tanımlan ülkelerin kendi yapılan içerisinde saydam bir yapı gösterirken, uluslararası boyutlu değerlendirildiğinde bu saydamlık tutarsız olmaktadır. Bu araştırma sonucunda elde edilen bulgular, şirketlerin profillerinin temel fînansal göstergelerle kesin bir açıklığa kavuşturulabilldiğini göstermektedir. Belirlenen şirket profili, düşük ve yüksek performanslı olarak kısa veya uzun vadeli iki zaman dilimini kapsamaktadır. Sermaye piyasasında kabul edilen şirket profili ile ilgili tanımlamalar, uzun ve kısa vade ayınmlannı da içine alan Yüksek Perfromanslı Şirket ( YPŞ ) ya da Düşük Perfromanslı Şirket ( DPŞ ) 1er şeklinde olacaktır. Kısa ve uzun vadeli yüksek veya düşük performanslı şirketler belirlenirken fînansal tablo bilgileri niteliksel yöntemlerle irdelenmiştir. Bunlara ek olarak, şirket performans tanımlan denetli ( yıl sonu muhasebe bilgileri ) ve denetsiz ( ilk ya da üçüncü çeyrekteki muhasebe bilgileri ) periyodun fînansal tablo bilgileri olarak ele alınmıştır. Daha açıkçası, denetli ve denetsiz fînansal tablo bilgilerinin karşılaştınlması, kanunlar, yönetim statej ileri, ve resmi yetkilileri de içine alan geniş bir yelpazeyi yargılama fırsatı bulacağı ümit edilmiştir. Dolayısıyla, piyasamn tahmini uzun vadeli ya da kısa vadeli şirket durum tanımlan, ( uzun vadeli yüksek-düşük performanslı ya da kısa vadeli yüksek/düşük performanslı şirketler ) spekülatif mi, yoksa al ve tut strajisinin mi, manipulasyonu gerçekleştirmede başanlı olduğu titizlikle araştırılmıştır. Son olarak da, alternatif yatınmcı davranışlan karşılaştınlmaktadır. Kısa vadeli günlük fiyat kopuşlan ve uzun vadeli sürekli yukan trendler belirlendi. Bu ayırdım Türk kurumsal ve bireysel yatınmcısının fînansal araç tercihini belirlemede kullanılmaktadır. Piyasamn stabil olması, kurumsal ve bireysel yatınmcı kararlanndaki risk yüzdesini azaltmaktadır. Yatırımcı davranışlannın, kısa ve uzun vadeli olarak iki farklı şekilde incelenmeksi zorunluğu ortaya çıkmaktadır. Bu vade farklılığı yatınmcı davramşlanm toplam borç göstergesi, GSMH, dış borç, ihracat düzeyi, altın olmayan reservler, cari ödemeler dengesi, GSYİH, bütçe açığı, döviz kuru gibi makro ekonomik göstergelerden, uzun vadeli yatınm tercihlerinin etkileşiminin daha güçlü olmasına bağlanmaktadır. Yüksek enflasyonlu ülkelerde vade kavramı, düşük enflasyonlu ülkelere göre daha kısa süreli period dilimlerine bölünme zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır, istanbul Menkul Kıymetler Borsasında, vade kısadan uzuna yönelik değiştiğinde, toplam tercihler içerisindeki yüksek performanslı şirket yüzdesi artmıştır. Bunun yamnda yatınmcılann hisse senedi işlemlerinde kısa vadeyi yeğleyip, uzun vadeli pozisyon almaktan sakmdıklan ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak, ISE'deki sanayi şirketleri, tanımlanan kriterler ve eşik değerlerini aşmalan durumunda elde edecekleri şirket tanımlan denetli ya da denetsiz dönemde değişmeyen özellikler ortaya koymaktadır. Bu nedenle yüksek performanslışirketlerin bilanço değişikliklerini tahmin etmek daha kolay olmaktadır. Diğer taraftan tanımlanan eşik değerlerini aşamayan düşük performanslı şirketlere olan kısa vadeli olağanüstü ilgide yükseklik, oldukça ilgi çekicidir. IMKB'de kısa vadeden uzun vadeye geçilirken, yüksek performanslı şirketlerin uzun vadeli alış eğilimlerin yetersiz olduğu sonucu elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The financial highlights, describing each country's economical conditions and reflection against to expected and unexpected fluctuations would change their homogeneity. The nation is heterogeneous in the case of critical evaluations and expectations. So that, depending on country, the analytical consideration, has changed dramatically. The main financial phenomenon, like book-market equity, size effect, E/P and leverage, will be valid for all national capital markets. But the applications of these concepts are different from one country to another. The corporate attitude definitions are homogeneous in each nation. This definition will be heterogeneous in multi-national applications. Although most of the phenomenon is transparent enough to be a guiding light for international capital markets, applications of these phenomenon are specific and unique to each nation's capital market. Corporate profile is clarified by using its fundamental financial indicators. The generally market's accepted corporate profile definitions will be like high performance company ( HPC ) or low performance company ( LPC ) including long term and short term time preferences. The performance evaluation regarding to investors speculative decisions conclude, a definite short term investment preferences or buy and hold long term investment preferences for taking positions. In addition to that, the corporate performance definitions will be tested in audited ( year ended accountings ), and non-audited ( first or third quarterly accounting ) financial statement information. Undoubtedly, the result of audited and non-audited financial statement information would judge managerial strategies, regulations and even official authorities. Naturally, it is expected to be active to audit corporate accounting information systems. Consequently, evaluations of market about forecasted long term or short term corporate attitudes ( i.e. LTHPC or STHPC ) realized by criticization and scrutinization from either speculative or buy and hold trading strategy is free to accomplish manipulation. Ultimately, alternative investor behaviours are compared. The short term daily price breaking offs and long term continues upward trends are determined. The determination is used to found out financial instrument intention of Turkish institutional and individual investors. The marginal propensity to buy or reject relating to high performance and low performance corporates is used to identify the manipulations and market's preferences. It is clear that, the market stabilization will decrease the percent of risky investments in overall institutional investors. The investor behaviors are identifed in a term differential point of view such as short and long term. In that term difference, market propensity of buying or rejecting is strongly effected from macro ecenomic financial indicators of total external debt, GNP, level of export, non-gold reserves, level of import, current account balance, GDP, budget deficit, effective exchange rate. When the term is increased from short to long, intension to the common stock investments are minimized. In the high inflationary countries, the term concept is shorter in comparison to low inflationary contries. In ISE, when term has realized a change from short to long, the percent of HPC in overall tradings common stocks are deminished with large amounts.