Parmak izi kaybına neden olan kanser ilaçlarına genel bakış inceleme
Overview of cancer drugs causing fingerprint loss review
- Tez No: 811154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN DERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kanser, günümüzde kalp krizinden sonraki ikinci ölümcül hastalıktır. Erken tanı ve tedavi ciddi anlamda yaşam süresini ve kalitesini artırmaktadır. Birçok kanser ilacı mevcuttur ve hepsinin bir takım yan etkisi vardır. Kanser tedavileri çeşitli cilt ve tırnak değişikliklerine neden olabilir. El ayak sendromu, kanser tedavilerinde kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle palmar ve plantar bölgelerde çeşitli derecelerde deride kızarma, karıncalanma, yanma ve ödemle karakterize, aniden başlayan ve şiddetlenebilen bir tepkimedir. Bu tepkimenin mekanizması henüz keşfedilmiş değildir. Bu tepkimeye neden olan ilaç etken maddeleri arasında kapesitabin, doksorubisin, dosetaksel, pazopanib, aksitinib, kabozantinib, regorafenib, sorafenib, sunitinib, vemurafenib gibi etken maddeler yer almaktadır. Bu ilaçlar arasında kemoterapi ve hedefe yönelik ilaçlar bulunmaktadır. Bu çalışmada el ayak sendromuna neden olan kanser ilaçları incelenmiş ve literatüre katkıda bulunulmuştur. Çalışmada ilgili makale, tez ve kitaplar araştırılmış başta kapesitabin olmak üzere kullanılan ilaçlar bir araya getirilmiştir. Bu ilaçların kanser türlerine göre dozları da verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is now the second deadliest disease after a heart attack. Early diagnosis and treatment significantly increases life expectancy and quality. There are many cancer drugs available, and they all have a number of side effects. Cancer treatments can cause a variety of skin and nail changes. Hand-foot syndrome is a reaction that starts suddenly and can be exacerbated, characterized by various degrees of skin redness, tingling, burning and edema in the palmar and plantar regions due to some drugs used in cancer treatments. The mechanism of this reaction has not yet been discovered. Among the active substances that cause this reaction, there are active substances such as capecitabine, doxorubicin, docetaxel, pazopanib, axitinib, cabozantinib, regorafenib, sorafenib, sunitinib, vemurafenib. These drugs include chemotherapy and targeted drugs. In this study, cancer drugs causing hand foot syndrome were examined and contributed to the literature. In the study, related articles, theses and books were researched and the drugs used, especially capecitabine, were brought together. Doses of these drugs according to cancer types are also given.