İnsan yüzü modifikasyonu için yeni bir GAN modeli
New GAN model for human face modification
- Tez No: 811263
- Danışmanlar: PROF. DR. VASIF NABIYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüzde aktif olarak kullanılan Üretken Çekişmeli Ağlar (GANs) son teknoloji öğrenme algoritmalarındandır. GAN'ın özellikleri sayesinde yüksek karmaşıklıktaki örnekler işlenerek yapay görüntü, ses veya video üretilmesi mümkün hale gelmiştir. Genellikle GAN algoritması kullanan modeller rasgele gürültü örnekleri ile rasgele sonuçlar üretmektedir. Bu çalışmada, yeni bir GAN modeli tasarlandı. Model modifiye edilmesi istenen hedef yüzün, koşullara uygun sonucu oluşturulması üzerinedir. Deneylerde verilen fotoğraflar üzerinde Kadın/Erkek değişimi GAN ile kayda değer bir şekilde başarılmıştır. Aynı model Sakalsız/Sakallı değişimi içinde eğitilerek modelin genel olarak başarılı olduğu da tespit edilmiştir. Ayrıca ağın fotoğrafları eski haline döndürme durumu %90 oranına kadar başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Generative Adversarial Networks (GANs) are one of the state-of-the-art machine learning algorithms actively used today. Thanks to the capabilities of GANs, it has become possible to generate artificial images, sound or videos by processing complex examples. Models that generally use the GAN algorithm produce random results with random noise samples In this study, a new GAN model was designed. The model is about creating a result suitable for the conditions of the target face to be modified. The female/male exchange on the photographs given in the experiments was achieved with GAN in a remarkable way. The same model was trained in the Beardless/Bearded change, and it was determined that the model was generally successful. In addition, the success of the network to restore the photos to their original state was 90%.