Manahoz Deresi Havzası ve yakın çevresinin doğal ortam özellikleri ile arazi kullanımı arasındaki ilişkiler
Relationships between naturel environment characteristics and land use in the Manahoz Stream Basin and its surroundings
- Tez No: 811350
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIFKI SINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Doğu Karadeniz dağlarının batı uzantısı olan Soğanlı dağları ile Karadeniz arasında kalan Manahoz Havzası kabaca kuzey-güney yönünde uzanmaktadır. Pontidlerin doğusunda ve kuzey zonunda yer alan inceleme alanında daha çok volkano sedimanter unsurlardan oluşan Mesozoyik ve Senozoyik yaşlı kayaçlar yüzeylenmiştir. Yaklaşık 1303 m ortalama yükseltiye ve % 42,6 ortalama eğime sahip olan çalışma alanı, morfolojik olarak engebeli, dik yamaçlı, derin ve dar vadilerin genel rölyefi oluşturduğu bir sahadır. Nemli, mezotermal, su noksanı olmayan veya pek az olan ve tam denizel bir iklim özelliğine sahip olan inceleme alanı her mevsim yağışlı geçse de yağışlar daha çok sonbahar aylarında düşmektedir. Havzaya adını veren Manahoz Deresi de yıllık ortalama 5,25 m³/sn debi ile yılın tamamında akış gösteren daimi bir akarsudur.Genel olarak kuzeyinde kırmızı sarı podzolik topraklar, güneyinde ise yüksek dağ çayır topraklarının görüldüğü inceleme sahasının önemli bir kısmında doğal vejetatif yapı korunsa da beşeri faaliyetlerin yoğun olduğu kıyı kesiminden güneydeki yüksek alanlara gidildikçe doğal bitki örtüsü ve arazi kullanımında önemli farklılıkların olduğu görülmektedir. Yükseltinin artışıyla birlikte arazi kullanımının önemli ölçüde değiştiği Manahoz Havzası'nda belli aralıklarla oluşturulan yükselti basamaklarının arazi kullanım özellikleri ayrı ayrı analiz edilerek, doğal ortam ve arazi kullanımı arasındaki ilişki saptanmaya çalışılmıştır. İnceleme sahasında, yükselti basamaklarına ait mevcut arazi kullanım durumlarının ayrıntılı olarak incelenmesi; arazi kabiliyetlerine uygun kullanım tarzlarının belirlenmesine, doğal ortamın sürdürülebilir kullanımına ve doğal ortamdan en üst düzeyde yararlanılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The Manahoz Basin, which lies between the Soğanlı mountains, the western extension of the Eastern Black Sea Mountains, and the Black Sea, extends roughly in the north-south direction. Mesozoic and Cenozoic aged rocks, mostly composed of volcanic sedimentary elements, were exposed in the study area located in the east and northern zone of the Pontides. The study area, which has an average elevation of approximately 1303 m and an average slope of 42.6%, is an area where morphologically rough, steep slopes, deep and narrow valleys form the general relief. Although the study area, which is humid, mesothermal, has no or little water deficiency and has a full marine climate, is rainy in all seasons, precipitation falls mostly in autumn. Manahoz Stream, which gives its name to the basin, is a permanent stream flowing throughout the year with an average annual flow of 5.25 m³/s. Although the natural vegetative structure is preserved in a significant part of the study area, where red yellow podzolic soils are generally seen in the north and high mountain meadow soils in the south, it is seen that there are significant differences in natural vegetation and land use as you go from the coastal area where human activities are intense to the high areas in the south. In the Manahoz Basin, where land use has changed significantly with the increase in altitude, the land use characteristics of the elevation steps created at regular intervals were analyzed separately, and the relationship between the natural environment and land use was tried to be determined. Detailed examination of the existing land use conditions of the elevation steps in the study area; It will contribute to the determination of the usage styles suitable for the land capabilities, the sustainable use of the natural environment and the maximum utilization of the natural environment.