Image encryption based on chaotic compressive sensing technique
Kaotik sıkıştırmalı algılama tekniğine dayalı görüntü şifreleme
  1. Tez No: 811460
  2. Yazar: MUSTAFA AHMED KHUDHAIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM KIVANÇ TÜRELİ, PROF. DR. FADHİL SAHİB HASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kaotik Sıkıştırma Algılama Tekniğine Dayalı Görüntü Şifreleme Bu makale, blok sıkıştırmalı algılama (BCS) ve kaotik karıştırma tekniklerine dayalı yeni bir görüntü şifreleme algoritması önermektedir. Sıkıştırılmış algılama (CS) ile sinyaller, bilgi içeriklerini korurken Nyquist-Shannon hızından çok daha düşük örneklenebilir. BCS, 3D lojistik kaotik harita kullanılarak oluşturulan kodlama için gizli bir anahtar olarak ölçüm matrisinin kullanılması yoluyla verilerin güvenliğini sağlayan tek adımlı bir süreç olarak kullanılabilir. BCS algoritması, sinyal seyrekliğini artırmak için l_1norm minimizasyonundan ve görüntü kalitesini artırmak için bir yumuşatma operatöründen yararlanan bağımsız bir görüntü yeniden oluşturma algoritması kullandı. Görüntü sıkıştırıldıktan sonra sıkıştırılan görüntüye 2D Henon haritasına dayalı karıştırma tekniği uygulanır. Bu işlem, şifreleme işleminin karmaşıklığını artırarak sistemin güvenliğini daha da artırır. Sonuçlar, önerilen sistemin daha iyi güvenlik sağladığını ve diğer yöntemlere göre daha düşük hesaplama karmaşıklığına sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, önerilen sistem kaba kuvvet ve istatistiksel saldırılar gibi bilinen saldırılara karşı dirençlidir.
Özet (Çeviri)
Image Encryption based on Chaotic Compressive Sensing Technique This paper suggests a new image encryption algorithm based on block compressive sensing (BCS) and chaotic scrambling techniques. With compressive sensing (CS), signals can be sampled much lower than the Nyquist-Shannon rate while preserving their information content. BCS can be used as a one-step process Securing data through the utilization of the measurement matrix as a confidential key for encoding which is generated using 3D logistic chaotic map. BCS algorithm used an individual image reconstruction algorithm that leverages norm minimization to promote signal sparsity, and a smoothing operator to enhance image quality. After the image is compression, the scrambling technique based on 2D Henon map is applied to the compressed image. This process further enhances the security of the system by increasing the complexity of the encryption process. The results showed that the proposed system provides better security and has a lower computational complexity than other methods. Furthermore, the proposed system is resistant to known attacks such as brute force and statistical attacks.