Kaotik sistem tabanlı görüntü şifreleme
Image encryption based on chaotic system
  1. Tez No: 442473
  2. Yazar: SEFA TUNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN KARAKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgiyi gizleme ve şifreleme önemli bir hale gelmiştir. Bir gizleme sanatı olan steganografi bilginin varlığının fark edilmemesini, kriptografi bilginin şifrelenerek korunmasını amaçlamaktadır. Bu çalışmada bilgi güvenliği açısından önemli olan görüntü steganografi ve kaotik sistem tabanlı görüntü şifreleme uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Görüntü steganografi, LSB ve L3B yöntemleri kullanılarak iki farklı şekilde gerçekleştirilmiştir. Düz metin, RSA asimetrik şifreleme algoritması ile şifrelendikten sonra görüntüye gizlenmiştir. LSB ve L3B yöntemlerinin üstünlükleri, sakıncaları ve görüntüde meydana getirdiği değişiklikler ile ilgili analizler yapılmıştır. Görüntü şifrelemede kullanılan kaotik sistemlerin iki ve üç boyutlu faz portreleri ve zaman düzleminde oluşturduğu kaotik zaman serileri incelenmiştir. Kaotik sistemlerin davranışlarının incelenmesinin ardından KNA tabanlı 24 bit RGB ve 3B KCM tabanlı gri seviye görüntü şifreleme uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Bu algoritmalarda görüntüyü karıştırma, anahtar oluşturma vb. işlemler için 1, 2 ve 3 boyutlu kaotik sistemler kullanılmıştır. Şifreleme algoritmalarının güvenlik ve başarım analizleri yapılmıştır. KNA ve KCM tabanlı görüntü şifreleme algoritmaların yüksek başarıma sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, information hiding and encryption has become important with the developing technology. Steganography which is an art of hiding ensures undetection of the existence of information, meanwhile cryptography aims protection by encrypting a document. In this study, image steganography, important for information security and image encryption application based on chaotic system have been performed. Image steganography carried out with two different ways using LSB and L3B methods. The text is hidden into the image after it is encrypted by RSA asymmetric encryption. Analysis are formed about advantages and disadvantages of LSB and L3B methods and changes caused in the image. Two and three-dimensional phase portraits and chaotic time series of chaotic systems that is used in image encryption has been investigated. After the investigation of chaotic systems behavior, chaotic neural network based 24-bit RGB and 3D KCM based gray level image encryption applications was performed. In these algorithms, 1D, 2D and 3D chaotic systems are used for image shuffling, key generation, etc. Security and performance analysis of encryption algorithms have been performed. It is observed that image encryption algorithms based on KNA and KCM have superior performances.