Türkiye, Filistin, Ürdün ve Suudi Arabistan'da yetiştirilen ivesi koyunları genetik orıjınlerinin mtDNA D-loop bölgesidna dızi analizine göre araştırı
Investigating the genetic origin of awassi sheep in türki̇ye,palestine, jordan and saudi arabia based on sequencing of mtDNA D-loop regionfa
- Tez No: 811587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MEYDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvansal Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İvesi, kombine bir koyun ırkı olup et, süt ve yapağı üretimi için yetiştirilen veelverişsiz çevre koşullarına iyi adapte olmuş dayanıklı bir ırktır. İvesi Türkiye'ningüneyinde, Irak, Suudi Arabistan, Filistin, Ürdün ve Suriye'de yetiştirilmektedir.Şiddetli kuraklık, hastalık, iklim değişikliği, yoğun seleksiyon ve melezleme gibi birçokfaktör sebebiyle Verimli Hilal bölgesinde yetiştirilen İvesi koyunlarının genetikçeşitliliği ve biyolojik zenginliğinde ciddi bir düşüş meydana gelmiştir. Bu yüzden buırkların tanımlanması, filogenetik ilişkilerinin belirlenmesi ve buna bağlı olarak dakorunması büyük önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında Türkiye, Filistin, Ürdün ve Suudi Arabistan'da yetiştirilenİvesi koyunlarının mtDNA D-loop bölgesi dizilenmiş, evcilleştirilme süreçleri vehaplogrupları hakkında bilgiler elde edilmiş ve genetik benzerlik/farklılıkları ortayakoyularak filogenetik analizler yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda toplam 300(n=75x4) koyundan elde edilen DNA materyal olarak kullanılmış, mtDNA'nın kontrolbölgesi (D-loop bölgesi) PCR ile çoğaltılmış ve dizi analizi gerçekleştirilmiştir.Analizler sonucunda, çalışılan koyun popülasyonlarında toplam 34 farklı polimorfikbölge ve 67 farklı haplotip tespit edilmiştir. Tüm popülasyonlar birlikte ele alındığındahaplotip çeşitliliği ve nükleotid çeşitliliği sırasıyla 0.968±0.006 ve 0.01656 olarakhesaplanmıştır. Çalışılan popülasyonlardan birbirine genetik olarak en uzakpopülasyonların Türkiye ve Filistin popülasyonları olduğu görülmektedir ve bu ikipopülasyon arasındaki genetik mesafe 0.022 olarak tahmin edilmiştir. Çalışılanpopülasyonlarda tüm referans haplogruplar tespit edilmiş olup B haplogrubu baskın(%37) olarak bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Awassi is a combined sheep breed, bred for meat, milk and wool production andis well adapted to unfavourable environmental conditions. It is widely bred in southernTürkiye, Iraq, Saudi Arabia, Palestine, Jordan and Syria. Due to many factors such assevere drought, disease, climate change, intensive selection and crossbreeding, thegenetic diversity and biological richness of Awassi sheep reared in Fertile Crescentregion has been severely reduced. Therefore, it is of great importance to identify thesebreeds, to determine their phylogenetic relationships and to protect them accordingly.In this thesis, the mtDNA D-loop region of Awassi sheep reared in Türkiye,Palestine, Jordan and Saudi Arabia was sequenced, information about domesticationprocesses and haplogroups were obtained and phylogenetic analyses were performed byrevealing genetic similarities/differences. For this purpose, a total of 300 sheep(n=75x4) were sampled, the control region (D-loop region) of mtDNA was amplified byPCR and then sequenced. As a result of the analysis, a total of 34 different polymorphicregions and 67 different haplotypes were detected in the studied populations. When allpopulations were considered together, haplotype diversity and nucleotide diversity werecalculated as 0.968±0.006 and 0.01656, respectively. Among the populations studied,the most genetically distant populations were the Turkish and Palestinian populationsand the genetic distance between these two populations was estimated as 0.022. Allreference haplogroups were detected in the studied populations and haplogroup B wasfound to be dominant (37%)