Generalized r-Pell and r-Pell-lucas sequences
Genelleştirilmiş r-Pell ve r-Pell lucas dizileri
  1. Tez No: 811586
  2. Yazar: BURHAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSAL BİLGİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Pell ve Pell-Lucas dizileri tamsayı dizileri arasında iyi bilinen iki dizidir. Literatürde bu iki dizinin genelleştirmeleri üzerine yürütülmüş birçok çalışma bulunmaktadır. Bunlardan biri Brod (2019) tarafından tanımlanan r–Pell sayılarıdır. Bu tezde öncelikle r–Pell sayılarına uygun olan r–Pell–Lucas sayıları tanımlanacak ve bu iki sayı dizisine ait olan üreteç fonksiyonları ve Binet formülleri elde edilecektir. Daha sade sonuçlar elde edebilmek için Pell ve Pell–Lucas sayı dizilerinin yeni genelleştirilmelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ikinci genelleştirme 2. tip olarak isimlendirildikten sonra bu dört sayı dizisine ait başta Vajda, Catalan, Cassini ve d'Ocagne özdeşlikleri olmak üzere birçok özdeşlik elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pell and Pell-Lucas sequences are two well-known sequences among integer sequences. There are many studies in the literature on the generalizations of these two sequences. One of them is the r–Pell numbers defined by Brod (2019). In this thesis, first of all, r–Pell–Lucas numbers suitable for r–Pell numbers are defined, their generating functions and Binet formulas for these two integer sequences are obtained. A new generalization of the Pell and Pell–Lucas number sequences is needed to obtain simpler results. After this second generalization is named as the 2nd type, many identities are obtained, such as Vajda's, Catalan's, Cassini's and d'Ocagne's identities, for these four number sequences.