Basit tıbbi müdahale ile giderilebilir yaralama sonucu ölüm
Curable injury with simple medical treatments resulting in death
- Tez No: 811607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ALŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kişinin, ölüm neticesini istemeksizin sadece yaralama amacıyla hareket etmesi, ancak dış aleme yansıyan eyleminin neticesinde ve hiç de istemediği halde bir başkasının ölümüne neden olması sıklıkla karşılaşılabilen bir durumdur. Öyle ki, basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek nitelikte bir yaralama olması durumunda dahi mağdurun yaşamını yitirmesi mümkündür. Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama olarak ifade edilen bu halde failin ceza sorumluluğunun şartları ve cezanın nasıl belirleneceği hususu bu çalışmada ele alınmış ve izah edilmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın birinci bölümünde genel olarak neticesi sebebiyle ağırlaşmış suç kavramı, kavramın tarihsel gelişimi, genel şartları, türleri ve anayasaya aykırılık sorunu üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise, basit tıbbi müdahale ile giderilebilir yaralama sonucu ölüm neticesinin meydana gelmesi ihtimali üzerinde durularak, bu halin kanunda özel olarak düzenlenmemesi sonucunda failin ne şekilde cezalandırılacağı sorusu cevaplanmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra, eylemin, hukuka uygunluk sebeplerinin sınırları içerisinde kalarak gerçekleştirilmesi ihtimali üzerinde durularak, ölüm neticesinin meydana gelmesinin hukuka uygunluk sebeplerinde sınırın aşılması olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği, temel eylemin hukuka uygun olması halinde ölüm neticesinden failin sorumlu tutulup tutulmayacağı sorunu incelenmiştir. Son olarak konu suçun özel görünüş biçimleri bağlamında ele alınarak, teşebbüs hükümlerinin uygulanıp uygulanmayacağı, bağlılık kuralına nazaran suça iştirakin mümkün olup olmadığı tartışılmış ve eylem, suçların içtimaı noktasında da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a common phenomenon for a person to act with the sole purpose of injuring another person without intending to cause death, but to cause the death of another person anyway as a result of his action reflected in the outside world, even though he did not intend to do so. So much so that it is possible for the victim to lose his life even in the case of a curable injury with a simple medical intervention. In this case, which can be analyzed as“Aggravated Injury on Account of its Consequences”, the conditions of the criminal responsibility of the perpetrator and problem of determination of punishment are discussed and tried to be explained in this study. Accordingly, in the first chapter of the study, the concept of aggravated crime, the historical development of the concept, general conditions, types and the problem of constitutionality are discussed. In the second chapter, the possibility of death as a result of a curable injury with simple medical treatment is considered, and the question of how the perpetrator will be punished, where this situation is not specifically regulated in the law, is tried to be answered. In addition, where a reason of criminal inculpability exists regarding to injury, the question of whether the result of death can be considered as exceeding limit of criminal inculpability, and whether the perpetrator can be punished for the result of death is examined. Finally, the issue is discussed in the context of the special appearance forms of the crime, whether the attempt provisions will be applied, whether it is possible to jointly commit to the crime according to the rule of dependency, and the issue is also evaluated in terms of the aggregation of crimes.