Siyasal reklamcılık bağlamında yerel seçim afişlerinin göstergebilimsel analizi: 2019 İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri
Semiotic analysis of local election posters in the context of political advertising: 2019 İstanbul Metropolitan Municipality elections
- Tez No: 811636
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SEDEN MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Advertising, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Göstergebilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Göstergebilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Siyasal pazarlama ve siyasal reklamcılık, günümüz seçim kampanyalarında katma değeri yüksek vazgeçilmez yetkinlik kazanımları olan kavramlardır. Politik aksiyonlarda siyasi partiler ya da adaylar kendilerini, programlarını geleneksel pazarlamada olması gerektiği gibi bir ürün algısıyla şekillendirip, seçmenin bu ürünü tercih etmesi için seçim öncesi ve sonrası süreçlerde efor sarf ederler. Siyasi parti ya da adaylar tarafından odakta kalınan bu seçim öncesi ve sonrası süreçlerin kapsamında siyasal pazarlama konusu çerçevesinde ürüne karşılık gelen 'oy' istenilmektedir. Bunun için seçmenlere yönelik stratejik başarı için kitle iletişim araçları kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı, siyasal pazarlamada reklamcılık kavramının pratiği olan afişler ve afişler aracılığı ile seçim süreçlerinde alıcı olan seçmenlerin algısının nasıl şekillendiğini incelemek ve afişlerde kullanılan göstergelerin seçmen kararına yansıyan etkilerini, seçmenlerin bu yöntemlerle etki altında kalan kararlarının toplumsal hareketliliği ve seçim sonuçlarının sebep sonuç ilişkisini nasıl etkilediğini nitel araştırma yöntemiyle açıklamaktır. Siyasal reklamcılık kapsamında seçim afişleri, seçmenin seçime katılan partiler arasından seçim yapması konusunda etki alanı yaratarak seçmeni ikna etmek, karşı görüşleri eleştirmek ve zayıflatmak amacındadır. Çalışmanın dikkat çeken sonuçlarından bir tanesi Göstergebilimin sanatta, mekanda yaşamın hemen her alanında gösteren gösterge ilişkisinde toplumsal yaşamdaki anlamlı bütünlükleri ele alıp, anlamlandıran, sınıflandıran ve insanların birbiri ile iletişim kurmalarını kolaylaştırmasıdır. Bu tezde, 23 Haziran 2019 yılı İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde kullanılan seçim afişlerinin göstergebilimsel analizi Roland Barthes'ın yaklaşımı esas alınarak düz anlam ve yan anlam tekniği ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Political marketing and political advertising are concepts with high added value and indispensable competence gains in today's election campaigns. In political actions, political parties or candidates shape their programs with a product perception as it should be in traditional marketing, and make an effort in the pre- and post-election processes so that the voters prefer this product. Within the scope of these pre- and post-election processes, which are kept in focus by political parties or candidates, 'votes' corresponding to the product are requested within the framework of political marketing. For this, mass media are used for strategic success for voters. The aim of the study is to examine how the perception of the voters who are buyers in the election processes is shaped through posters and posters, which are the practice of the concept of advertising in political marketing, and to analyze the effects of the indicators used in the posters on the voter's decision, how the voters' decisions, which are influenced by these methods, affect the social mobility and the cause-effect relationship of the election results. To explain by research method. Within the scope of political advertising, election posters aim to convince the voters, criticize and weaken the opposing views by creating an impact on the electorate to choose among the parties participating in the elections. One of the striking results of the study is that semiotics deals with the meaningful unity in social life in the sign relationship that shows in art, in space, in almost every area of life, and makes it easier for people to communicate with each other. In this thesis, the semiotic analysis of the election posters used in the June 23, 2019 Istanbul Metropolitan Municipality elections was examined with the denotation and connotation technique based on the approach of Roland Barthes.