Mobbing algısının tükenmişlik düzeyi ve bilişsel deformasyona etkisinde nevrotiklik düzeyinin ve bilişsel esneklik düzeyinin rolünde terapötik uygulamanın etkisi: Terapi uygulaması öncesi ve sonrasıyla ilgili nicel ve nitel bir araştırma
The effect of therapeutic practice on the role of neuroticism level and cognitive flexibility level on the effect of mobbing perception on burnout level and cognitive deformation: A quantitative and qualitative study before and after therapy application
- Tez No: 811637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ATALAY, PROF. DR. AYSUN TÜLAY BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1404
Özet
Giriş: Bu araştırmanın amacı; mobbing algısının mağdura olan olumsuz etkilerinin başında gelen ve örgütsel davranış alanındaki araştırmalara en çok konu olan kavramlar arasına da girmeyi başaran tükenmişlik kavramı açısından bir kez de bu çalışma kapsamında ele alarak mobbing mağdurlarının yaşamış oldukları olumsuz duyguları bir kez daha vurgulamaktır. Bunun yanı sıra mobbing algısının oluşmasına neden olan ve mağdurların iş yerlerinde karşı karşıya kaldığı davranışları mobbing ölçeği bağlamında değil öznel bazda incelemek ve bunu incelerken de bu davranışlar karşısında mağdurların ne düşünüp de karşı karşıya kaldığı davranışları mobbing olarak isimlendirdiklerini ve bu davranışları mobbing olarak isimlendirdikten sonra ne hissettiklerini öznel bazda ele alarak mobbing algısının oluşmasında düşüncenin önemine vurgu yapmaktır. Ayrıca mobbing algısının mağdura olan olumsuz etkilerini tükenmişlik düzeyi ve bilişsel deformasyon olarak ele alırken bu olumsuz etkileri arttıran ve azaltan faktörlere mobbing olgusunun aktif olan iki tarafından birinin mobbing mağduru olduğuna dikkat çekilecek şekilde mobbing mağdurlarının kişilik özelliklerinden biri olan ve gene düşüncenin önemini de vurgulayan nevrotiklik ve bilişsel esneklik düzeyi bağlamında ele almaktır. Son olarak araştırmanın katılımcılarının bir kısmının katıldığı terapi uygulaması esnasında, bu katılımcıların iş yerlerinde maruz kaldığı davranışlar karşısındaki düşünceleri ele alınıp yeniden yapılandırıldığında mobbing olgusunun değişimine bütüncül bir bakış açısı ile yaklaşmaktır. Yöntem: Veriler toplanırken katılımcıların bir kısmına terapi desteği de verildiği için tüm katılımcılar; araştırma kapsamında kullanılan form ve ölçekler Türkçe olduğu ve terapi uygulaması da Türkçe olarak yapıldığı için Türkçe'yi anadil seviyesinde bilen, 18 yaşın üstünde olup terapi uygulamasına katılabilmesi için kendi kendine karar verebilecek zihinsel yeterlilikte olan, aktif olarak çalışma hayatında olan, terapi uygulamasının etkisini sağlıklı bir şekilde gözlemleyebilmek için de yakın geçmişte başka bir ruh sağlığı çalışanından psikoterapi desteği almamış ve şu anda da almıyor olan kişilere ulaşılabilirlik ve gönüllülük ilkesi baz alınarak ölçek ve formlar ulaştırılmıştır. Ayrıca terapi uygulaması esnasında profesyonel olarak ilişki kurulamayacak kimse ile terapi yapılmaması ilkesi göz önünde bulundurularak terapi desteği verilecek olan grup belirlenmiştir. Deney grubunda 31 katılımcı bulunduğundan diğer katılımcılar da form ve ölçekleri doldurduktan sonra demografik özellikler bakımından ve ilk ölçümde alınan puanlar açısından deney grubundaki katılımcılara en yakın 31 katılımcı belirlenmiş ve bu katılımcılar da kontrol grubuna dahil edilmiştir. Hem deney hem de kontrol grubuna dahil edilmeyen katılımcılardan toplanan veriler de diğer olarak isimlendirilen grubun verilerini oluşturmuştur. Sonuç olarak araştırma toplam 98 katılımcı ile yürütülmüştür. Veriler toplanırken; araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgi formu, nevrotiklik düzeyini ölçmek için Hollon ve Kendall tarafından 1986 yılında depresyonla alakalı olarak kişilerin aklından geçen olumsuz otomatik düşüncelerin sıklığını saptamak için geliştirdiği ve Türkçe'ye uyarlama, geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları H. Şahin ve Şahin tarafından 1992 yılında yapılan 30 maddelik Otomatik Düşünceler Ölçeği, Martin ve Rubin tarafından 1995'te geliştirilen ve Altunkol tarafından 2011 yılında Türkçe'ye uyarlanan Bilişsel Esneklik Ölçeği, 2008 yılında“Örgütsel Çevrede Mobbing Riskinin Değerlendirilmesi”isimli araştırmada kullanılmak üzere Aiello, Deitinger, Nardella ve Bonafede tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlama, geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları Laleoğlu ve Özmete tarafından 2013 yılında yapılan Mobbing Ölçeği, 1981 yılında C. Maslach ve S. Jacson tarafından geliştirilip 1997 yılında Canan Ergin tarafından uyarlama, geçerlilik ve güvenilirlik çalışması baz alınarak 2010 yılında Yıldırım ve İçerli tarafından geçerlilik ve güvenilirlik çalışması tekrardan yapılan Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve hem terapi uygulaması öncesinde hem de terapi uygulaması sonrasında Bilişsel Deformasyonu gözlemleyebilmek için araştırmacı tarafından hazırlanan olay – düşünce (%) – duygu (%) davranış – kullanılan teknik – daha gerçekçi düşünce (%) – daha gerçekçi düşünceye bağlı olarak oluşan yeni duygu (%) formundan yararlanılmıştır. Tüm katılımcılar hem terapi uygulaması öncesinde form ve ölçekleri doldurmuştur. Deney grubundaki katılımcılara, maruz kaldıkları mobbing davranışları ortalama 5 seans süresince Bilişsel ve Davranışçı Terapi tekniklerinden yararlanılarak ele alınmıştır ve bu gruptaki katılımcılara 6 hafta sonra tüm ölçekler yeniden uygulanmıştır. Kontrol ve diğer olarak isimlendirilen gruptaki katılımcılara da hem ön test hem de son test 6 hafta ara ile uygulanmıştır. Sonuç: Mobbing Algısı Düzeyi yükseldikçe Tükenmişlik Düzeyi'nin de istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yükseldiği gözlemlenmiştir. Araştırma modeline göre Nevrotiklik Düzeyi yükseldikçe Tükenmişlik Düzeyi'nin de istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yükseldiği gözlemlenmiştir ve araştırma modeline Nevrotiklik Düzeyi eklendiğinde Mobbing algısının Tükenmişlik Düzeyi üzerindeki açıklayıcılığı arttığından Nevrotiklik Düzeyi'nin biçimlendirici etkisinden söz edilebilir. Beklenenin aksine; Bilişsel Esneklik Düzeyi yükseldikçe Tükenmişlik Düzeyi'nin de istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yükseldiği gözlemlenmiştir. Ancak araştırma modeline Bilişsel Esneklik Düzeyi eklendiğinde Mobbing algısının Tükenmişlik Düzeyi üzerindeki açıklayıcılığı değişmediğinden Bilişsel Esneklik Düzeyi'nin biçimlendirici etkisinden söz edilemez. Araştırma modeline Nevrotiklik Düzeyi ve Bilişsel Esneklik Düzeyi eklendiğinde Mobbing algısının Tükenmişlik Düzeyi üzerindeki açıklayıcılığı arttığından Nevrotiklik Düzeyi'nin ve Bilişsel Esneklik Düzeyi'nin araştırma modelini birlikte biçimlendirici etkisinden söz edilebilir. Son olarak terapötik uygulamanın etkisi terapi alma ve almama durumuna göre araştırma modelinin bütününe eklendiğinde Mobbing algısının Tükenmişlik Düzeyi'ne etkisinde Nevrotiklik Düzeyi'nin ve Bilişsel Esneklik Düzeyi'nin rolünün açıklayıcılık düzeyi arttığı için terapi uygulamasının araştırma modelini biçimlendirici etkisinden söz edilebilir. Mobbing Algısı Düzeyi yükseldikçe Bilişsel Deformasyonun Düşünce Bileşenindeki Düşüncenin Doğruluğuna İnanma Düzeyi'nin de istatistiksel olarak yükseldiği gözlemlenmiştir. Araştırma modeline göre Nevrotiklik Düzeyi yükseldikçe Bilişsel Deformasyonun Düşünce Bileşenindeki Düşüncenin Doğruluğuna İnanma Düzeyi'nin de istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yükseldiği gözlemlenmiştir. Araştırma modeline Nevrotiklik Düzeyi eklenince Mobbing algısının Bilişsel Deformasyonun Düşünce Bileşenindeki Düşüncenin Doğruluğuna İnanma Düzeyi üzerindeki açıklayıcılığı arttığından Nevrotiklik Düzeyi'nin araştırma modelini biçimlendirici etkisinden söz edilebilir. Beklenenin aksine; Bilişsel Esneklik Düzeyi yükseldikçe Bilişsel Deformasyonun Düşünce Bileşenindeki Düşüncenin Doğruluğuna İnanma Düzeyi'nin de istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yükseldiği gözlemlenmiştir. Araştırma modeline Bilişsel Esneklik Düzeyi eklendiğinde Mobbing algısının Bilişsel Deformasyonun Düşünce Bileşenindeki Düşüncenin Doğruluğuna İnanma Düzeyi üzerindeki açıklayıcılığı değişmediğinden Bilişsel Esneklik Düzeyi'nin araştırma modelini biçimlendirici etkisinden söz edilemez. Ayrıca araştırma modeline Nevrotiklik Düzeyi ve Bilişsel Esneklik Düzeyi birlikte eklendiğinde de Mobbing algısının Bilişsel Deformasyonun Düşünce Bileşenindeki Düşüncenin Doğruluğuna İnanma Düzeyi üzerindeki açıklayıcılığı değişmediğinden araştırma modelini biçimlendirici etkisinden söz edilemez. Mobbing Algısı Düzeyi yükseldikçe Bilişsel Deformasyonun Duygu Bileşenindeki Duygunun Yoğunluğu Düzeyi'nin de istatistiksel olarak yükseldiği gözlemlenmiştir. Araştırma modeline göre Nevrotiklik Düzeyi yükseldikçe Bilişsel Deformasyonun Duygu Bileşenindeki Duygunun Yoğunluğu Düzeyi'nin de istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yükseldiği gözlemlenmiştir. Araştırma modeline Nevrotiklik Düzeyi eklenince Mobbing algısının Bilişsel Deformasyonun Duygu Bileşenindeki Duygunun Yoğunluğu Düzeyi üzerindeki açıklayıcılığı arttığından Nevrotiklik Düzeyi'nin araştırma modelini biçimlendirici etkisinden söz edilebilir. Bilişsel Esneklik Düzeyi yükseldikçe Bilişsel Deformasyonun Duygu Bileşenindeki Duygunun Yoğunluğu Düzeyi'nin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düştüğü gözlemlenmiştir. Araştırma modeline Bilişsel Esneklik Düzeyi eklendiğinde Mobbing algısının Bilişsel Deformasyonun Duygu Bileşenindeki Duygunun Yoğunluğu Düzeyi üzerindeki açıklayıcılığı düştüğünden Bilişsel Esneklik Düzeyi'nin araştırma modelini biçimlendirici etkisinden söz edilemez. Ayrıca araştırma modeline Nevrotiklik Düzeyi ve Bilişsel Esneklik Düzeyi birlikte eklendiğinde de Mobbing algısının Bilişsel Deformasyonun Duygu Bileşenindeki Duygunun Yoğunluğu Düzeyi üzerindeki açıklayıcılığı değişmediğinden araştırma modelini biçimlendirici etkisinden söz edilemez. Katılımcıların Nevrotiklik Düzeylerini ölçmek için katılımcılardan doldurmaları istenilen Otomatik Düşünceler Ölçeği'nden, katılımcıların terapi uygulaması öncesinde aldıkları puanların ortalamasının terapi uygulaması sonrasında aldıkları puanların ortalamasından daha yüksek olduğu bulunmuştur ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Katılımcıların Bilişsel Esneklik Düzeylerini ölçmek için katılımcılardan doldurmaları istenilen Bilişsel Esneklik Ölçeği'nden, katılımcıların terapi uygulaması öncesinde aldıkları puanların ortalamasının terapi uygulaması sonrasında aldıkları puanların ortalamasından daha düşük olduğu bulunmuştur ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Katılımcıların Mobbing Algısı Düzeylerini ölçmek için katılımcılardan doldurmaları istenilen Mobbing Ölçeği'nden, katılımcıların terapi uygulaması öncesinde aldıkları puanların ortalamasının terapi uygulaması sonrasında aldıkları puanların ortalamasından daha yüksek olduğu bulunmuştur ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Katılımcıların Tükenmişlik Düzeylerini ölçmek için katılımcılardan doldurmaları istenilen Tükenmişlik Ölçeği'nden, katılımcıların terapi uygulaması öncesinde aldıkları puanların ortalamasının terapi uygulaması sonrasında aldıkları puanların ortalamasından daha yüksek olduğu bulunmuştur ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Katılımcıların, terapi uygulaması öncesinde Bilişsel Deformasyonun Düşünce Bileşenindeki Düşüncenin Doğruluğuna İnanma Düzeyi puanlarının ortalamasının terapi uygulaması sonrasında aldıkları puanların ortalamasından daha yüksek olduğu bulunmuştur ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Katılımcıların, terapi uygulaması öncesinde Bilişsel Deformasyonun Duygu Bileşenindeki Düşüncenin Yoğunluğu Düzeyi puanlarının ortalamasının terapi uygulaması sonrasında aldıkları puanların ortalamasından daha yüksek olduğu bulunmuştur ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Katılımcıların Nevrotiklik Düzeylerini ölçmek için katılımcılardan doldurmaları istenilen Otomatik Düşünceler Ölçeği'nden, terapi uygulaması sonrasında terapi uygulamasına katılım gösteren katılımcıların aldıkları puanların ortalamasının terapi uygulamasına katılmayan veya terapi uygulamasına dahil edilmeyen katılımcıların aldıkları puanların ortalamasından daha düşük olduğu bulunmuştur ancak aradaki fark istatistiksel olarak anlamsızdır. Katılımcıların Bilişsel Esneklik Düzeylerini ölçmek için katılımcılardan doldurmaları istenilen Bilişsel Esneklik Ölçeği'nden, terapi uygulaması sonrasında terapi uygulamasına katılım gösteren katılımcıların aldıkları puanların ortalamasının terapi uygulamasına katılmayan veya terapi uygulamasına dahil edilmeyen katılımcıların aldıkları puanların ortalamasından daha yüksek olduğu bulunmuştur ancak aradaki fark istatistiksel olarak anlamsızdır. Katılımcıların Mobbing Algısı Düzeylerini ölçmek için katılımcılardan doldurmaları istenilen Mobbing Ölçeği'nden, terapi uygulaması sonrasında terapi uygulamasına katılım gösteren katılımcıların aldıkları puanların ortalamasının terapi uygulamasına katılmayan veya terapi uygulamasına dahil edilmeyen katılımcıların aldıkları puanların ortalamasından daha düşük olduğu bulunmuştur ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Katılımcıların Tükenmişlik Düzeylerini ölçmek için katılımcılardan doldurmaları istenilen Tükenmişlik Ölçeği'nden, terapi uygulaması sonrasında terapi uygulamasına katılım gösteren katılımcıların aldıkları puanların ortalamasının terapi uygulamasına katılmayan veya terapi uygulamasına dahil edilmeyen katılımcıların aldıkları puanların ortalamasından daha düşük olduğu bulunmuştur ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Terapi uygulaması sürecinde katılımcıların maruz kaldıkları spesifik mobbing davranışları karşısında akıllarına ilk gelen düşünce yani bir başka deyişle bilişsel deformasyonun düşünce bileşeni; genel olarak iş yerinde çalışanlar arasındaki iletişim eksikliğinden ve katı düşünce biçimlerinden kaynaklanmaktadır. Tüm bunlara ek olarak katı düşünce biçimlerinden dolayı yapılan spesifik davranışın mobbing olarak yorumlanmasına geldiğimizde de katılımcıların birçoğunun maruz kaldıkları spesifik davranışların iş yerindeki bütün arkadaşları tarafından değil yalnızca bir ya da birkaç arkadaşı tarafından yapıldığı ve katılımcıların birçoğunun maruz kaldıkları spesifik davranışları mobbing olarak adlandırdıkları zaman diğer çalışma arkadaşlarına haksızlık ettiklerini söyledikleri gözlemlenmiştir. Son olarak katı düşünce biçimlerinden dolayı yapılan davranışın mobbing olarak yorumlanmasının bir başka nedenine geldiğimizde de katılımcıların birçoğu sahip olduğu değerlerin (aile, sorumluluk, özel yaşam, vs.) etkisi ile -meli, -malı şeklinde düşünmektedir ve bu da katılımcıların özel yaşamlarına müdahale edilerek, işe bağlılıkları düşürülerek ya da kariyer gelişimi engellenerek mobbing davranışlarına maruz kaldıklarını düşünmelerine sebep olmaktadır. Katılımcılardan nevrotiklik düzeyi yüksek ve bilişsel esneklik düzeyi düşük kişiler maruz kaldıklarını düşündükleri mobbing davranışları sonucunda kendilerini öfkeli, sinirli, kızgın, üzgün, şok olmuş, korkmuş, nefret dolu, iğrenmiş, hırslı, değersiz ve başarısız hissederken diğerleri kendilerini kırgın, rahatsız, utanmış, borçlu, sorumlu, gururlu ve şımarık hissetmektedir ve katılımcılardan nevrotiklik düzeyi yüksek ve bilişsel esneklik düzeyi düşük kişiler maruz kaldıklarını düşündükleri mobbing davranışları karşısında daha dürtüsel veya daha pasif agresif davranışlar sergilerken diğerleri huzursuzluk çıkarmamak için hiçbir şey olmamış gibi davrandıklarını dile getirmişlerdir. Katılımcıların hepsiyle ilk başta imajinasyon tekniği kullanılmış daha sonra da düşünceleri ele alınırken seans esnasında pasta dilimi, kanıt arama ve bilişsel çarpıtmaları çalışma tekniği kullanılırken seans aralarında da problem çözme becerilerini geliştirmek için flashkart tekniği kullanılmıştır. Terapi uygulaması sonucunda da nevrotiklik düzeyi yüksek ve bilişsel esneklik düzeyi düşük olan katılımcılar kendilerini pişman, suçlu, yanlış anlaşılmış, üzgün, utanmış, mahcup, kaygılı, öfkeli, kırgın, kullanılmış, şanssız, soğumuş, şanssız ve incinmiş hissettiklerini dile getirirken diğerleri mutlu, umut dolu, sevinçli, rahatlamış, şanslı, değerli, başarılı, adil, önemli, motive olmuş, sakin, minnet duyan, güvenli, güçlü, karakterli ve esnek olduklarını dile getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study is to emphasize the negative emotions experienced by mobbing victims once again in terms of the concept of burnout, which is one of the most negative effects of mobbing perception on the victim and has happened to be among the concepts that are the most researched subject in the field of organizational behavior. In addition, it is further aimed to examine the behaviors that cause the perception of mobbing and that the victims face in the workplace on a subjective basis, not in the context of the mobbing scale, and while examining this, to emphasize what the victims think about these behaviors and what they call mobbing and what they feel after naming these behaviors as mobbing. The aim is to emphasize the importance of thought in the formation of mobbing perception by considering it on a subjective basis. Moreover, while considering the negative effects of mobbing perception on the victim as burnout level and cognitive deformation, the factors that increase and decrease these negative effects are neuroticism and cognitive deformation, which is one of the personality traits of mobbing victims and also emphasizes the importance of thought, drawing attention to the fact that one of the two active sides of the mobbing phenomenon is the mobbing victim. in the context of the level of flexibility. Finally, it is to approach the change of mobbing phenomenon with a holistic perspective when the thoughts of these participants against the behaviors they are exposed to in the workplace are discussed and restructured during the therapy practice in which some of the participants of the research participate. Procedure: Since some of the participants were given therapy support while collecting the data, all participants; since the forms and scales used within the scope of the research are in Turkish and the therapy application is also in Turkish, those who know Turkish at the mother tongue level, are over the age of 18 and are mentally competent enough to decide on their own to participate in the therapy practice, are actively in working life, and are able to analyze the effect of the therapy practice in a healthy way. Scales and forms were delivered to people who did not receive psychotherapy support from another mental health worker in the recent past and who are not currently receiving psychotherapy support, based on the principle of accessibility and voluntariness. In addition, the group to be given therapy support was determined by considering the principle of not doing therapy with anyone who cannot be professionally contacted during therapy. Since there were 31 participants in the experimental group, the 31 participants closest to the participants in the experimental group were determined in terms of demographic characteristics and the scores obtained in the first measurement after the other participants filled in the forms and scales, and these participants were also included in the control group. The data collected from the participants who were not included in both the experimental and control groups formed the data of the group called other. As a result, the study was carried out with a total of 98 participants. While collecting data; The demographic information form developed by the researcher was developed by Hollon and Kendall in 1986 to measure the level of neuroticism to determine the frequency of negative automatic thoughts in people's minds related to depression, and i