Synthesis of neuropeptide Y and development of an anti-NPY monoclonal antibody for preclinical treatment of pancreatic cancer
Nöropeptit y'nin sentezlenmesi ve pankreas kanserinin preklinik tedavisi için anti-NPY monoklonal antikorunun geliştirilmesi
  1. Tez No: 811707
  2. Yazar: NURDAN ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Biotechnology, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Nöropeptitler, çeşitli katı tümörlerde anjiyogenez, uzak metastaz oluşumu ve tümör büyümesi gibi birçok süreçte yer alır. Bu alanda ortaya çıkan adaylardan biri nöropeptit Y (NPY) reseptörleridir. NPY'nin bilinen beş farklı reseptörü vardır ve bunların bazılarının ekspresyonu insan pankreas kanseri dokusunda da bulunmuştur. NPY ligandına doğrudan bağlanan ilaçlar, küçük moleküllü inhibitörler veya monoklonal antikorlar henüz ticari olarak mevcut değildir. Bu kapsamda, çalışmada pankreas kanserini önlemeye yönelik yeni tedavi yaklaşımları oluşturabilmek amacıyla NPY peptidinin sentezlenmesi ve hibridoma teknolojisi kullanılarak NPY moleküllerini spesifik olarak nötralize eden monoklonal antikorların üretilmesine yönelik araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmada, 36 aminoasitten oluşan NPY molekülünün peptit sekansından sentetik peptitlerin sentezi katı faz peptit sentezi metodu ile gerçekleştirilmiştir. Monoklonal antikor üretimi çalışmalarında kullanılmak üzere sentezlenen NPY peptidlerinin HPLC analizleri, saflaştırılmaları ve fizikokimyasal karakterizasyonu gerçekleştirildi. Monoklonal antikor üretiminin immünizasyon aşamasında, immünojen olarak kullanılan peptit, enjekte edilen peptit konsantrasyonu ve zaman aralıkları optimize edildi. Daha sonra, hibridoma teknolojisi uygulandı ve NPY peptidine yönelik monoklonal antikor üretiminin varlığı incelendi. Sonuç olarak, NPY peptidi başarıyla sentezlendi. Bağışıklama çalışmalarında, farelerde NPY peptidine karşılık yüksek bağışıklık tepkileri oluştu. Hibridoma teknolojisi ile monoklonal antikor üretimi çalışmaları sonunda, NPY antijenine karşı monoklonal antikor üretiminin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neuropeptides are involved in many processes such as angiogenesis, formation of distant metastasis and tumor growth in various solid tumors. One of the emerging candidates in this field is neuropeptide Y (NPY) receptors. NPY has five distinct known receptors, and their expression of some of them has also been found in human pancreatic cancer tissue. Drugs, small molecule inhibitors or monoclonal antibodies that bind directly to the NPY ligand are not yet commercially available. In this context, research has been carried out on the synthesis of NPY peptide and the production of monoclonal antibodies that specifically neutralize NPY molecules by using hybridoma technology in order to create new treatment approaches to prevent pancreatic cancer. In this study, the synthesis of synthetic peptides from the peptide sequence of the NPY molecule consisting of 36 amino acids was carried out by solid phase peptide synthesis method. HPLC analysis, purification and physicochemical characterization of NPY peptides synthesized for use in monoclonal antibody production studies were performed. In the immunization phase of monoclonal antibody production, the peptide used as immunogen, the injected peptide concentration and time intervals were optimized. Next, hybridoma technology was applied and the presence of monoclonal antibody production against the NPY peptide was examined. As a result, the NPY peptide was successfully synthesized. In immunization studies, high immune responses to the NPY peptide were elicited in mice. As a result of monoclonal antibody production studies with hybridoma technology, the presence of monoclonal antibody production against NPY antigen was detected.