Akıllı malzemelerin bina kabuğunda saydam yüzeylerde kullanımı üzerine bir inceleme
A research on the use of smart materials on transparent surfaces in building shell
  1. Tez No: 811708
  2. Yazar: SELİN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL MAÇKA KALFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
'Çevresel şartlara uyum sağlayabilen' akıllı malzemeler, enerji korunumu/kazanımı açısından etkin, kullanıcı konfor koşullarına uygun ve sürdürülebilir bir mimarlık anlayışına sahip yapı üretimine katkı sağlamaktadır. Ancak, akıllı malzemeler mimarlık alanında henüz yaygın bir şekilde kullanılmamaktadır. Bu sebeple çalışmada Dünyada ve Türkiye 'de akıllı malzemeler ile ilgili yapılan çalışmaların Web of Science veri tabanında bibliyometrik yöntem ile taranması ve bina kabuğunda kullanımının irdelenmesi, elde edilen veriler doğrultusunda bina kabuğunda saydam yüzeylerde kullanılan akıllı malzemelerin örnek projelerde incelenmesi, termokromik camların Design Builder enerji simülasyon programında enerji performanslarının değerlendirilmesi ve tüm bu veriler ile akıllı malzemelerin mimarlık alanında kullanımının yaygınlaştırılmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bibliyometrik çalışma, örnek incelemesi ve simülasyona dayalı üç aşamada gerçekleştirilen bu çalışma sonucunda, akıllı malzemelerin gün geçtikçe kullanımının artmakta olduğu, birçok yönden sürdürülebilir mimariye katkı sağladığı görülmüştür. Bunun yanında akıllı malzeme tedarik sorunu, maliyeti ve bu konuda yetişen uzman sayısındaki yetersizlik aşılması gereken önemli bu sorundur. Birçok zorluğa rağmen binalarda en çok saydam yüzeylerde kullanıldığı tespit edilen akıllı malzemelerin gelecekte kullanımının artacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
Smart materials that can 'adapt to environmental conditions' contribute to the production of buildings that are efficient in terms of energy conservation/gain, suitable for user comfort conditions and have a sustainable architectural understanding. However, smart materials are not yet widely used in the field of architecture. Therefore, in this study, it is aimed to scan the studies on smart materials in the world and in Turkey with the bibliometric method in the Web of Science database and to examine their use in the building envelope, to examine the smart materials used on transparent surfaces in the building envelope in sample projects in line with the data obtained, to evaluate the energy performance of thermochromic glasses in the Design Builder energy simulation program and to contribute to the widespread use of smart materials in the field of architecture with all these data. As a result of this study, which was carried out in three stages based on bibliometric study, case study and simulation, it was seen that the use of smart materials is increasing day by day and contributes to sustainable architecture in many ways. In addition, the problem of smart material supply, cost and the insufficient number of experts trained in this field are important problems that need to be overcome. Despite many difficulties, it is clear that the use of smart materials, which are mostly used on transparent surfaces in buildings, will increase in the future.