A study on some nonstandard partial differential equations
Standart olmayan bazı kısmi diferansiyel denklemler üzerine bir çalışma
- Tez No: 811720
- Danışmanlar: PROF. DR. TANFER TANRIVERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez beş bölümdür. Birinci bölümde, bu tezde temel ifadeler verilmiştir. İkinci bölümde, genel olarak literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde, kullanılan materyal ve metot anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, dört ayrı metodun farklı matematiksel modellere uygulaması verilmiştir. Beşinci bölümde, elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir. En önemlisi genişletilmiş rasyonel sin-cos metodu değiştirildi. Yeni versiyonu olan değiştirilmiş genişletilmiş rasyonel sin-cos metodu diferansiyel denklemleri çözmek için gelecek için ümit vaat ettiğini düşünüyoruz. Bu tezde, bazı doğrusal olmayan kısmi diferansiyel denklemler için birkaç yeni üstel, logaritmik, trigonometrik ve karmaşık fonksiyon çözümleri Bernoulli alt denklem fonksiyonu yöntemi, genişletilmiş rasyonel sin-cos yöntemi ve değiştirilmiş üstel fonksiyon yöntemi ile elde edilmiştir. Yukarıda tartışılan üç metodun sonuçları analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This thesis is in five chapters. The first chapter is about the fundamental concepts. In the second chapter, a literature review is conducted in general. The third chapter concentrates on the materials and methods. The fourth chapter explains four different approaches applied to two other mathematical models. The fifth chapter starts with conclusions and recommendations. Most importantly, the extended rational sin-cos method has been modified, and we think that its new version, the modified extended rational sin-cos method, is promising for the future of solving differential equations. Several new exponential, logarithmic, trigonometric, and complex function solutions for some differential equations are obtained by applying BSEFM, the extended rational sin-cos method, and the modified exponential function method. The results of these three methods discussed are also graphed and analyzed.