İşsizlik histerisi hipotezi, Phıllıps eğrisi ve Okun Yasasının geçerliliği: OECD ülkeleri örneği
Validity of the unemployment hysteria hypothesis, thePhillips curve and Okun's Law: The case of OECD countries
- Tez No: 811724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ APAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Histeri Hipotezine göre, doğal işsizlik oranı otomatik olarak mevcut işsizlik oranını izlemektedir. Doğal işsizlik oranı hipotezinde, ekonomide meydana gelen şoklar karşısında işsizlik oranlarının doğal seviyesinin değişmeyeceği, diğer bir deyişle ekonomide geçici şokların, işsizliğin doğal oranında geçici bir etkiye neden olacağı ileri sürülmüştür (Papell vd., 2000: 310). Buna karşılık, Blanchard ve Summers (1986, 1987), Cross (1987), Barro (1988) ve Layard vd. (1991) tarafından geliştirilen işsizlikte histeri yaklaşımında, cari dönem işsizlik oranlarının bir önceki dönem işsizlik oranlarına bağlı olduğu ve ekonomide meydana gelen şokların, işsizlik oranlarında kalıcı bir etki meydana getirdiği savunulmuştur. Buradan yola çıkarak eğitim seviyelerine göre Türkiye için histeri tezi geçerli midir? Dönemsel olarak histeri etkisi nasıldır? Kümülatif olarak Histeri etkisi geçerli midir? Konjönktürel dalgalanmalar kalıcı bir işsizliğe sebep olup doğal işsizlik oranını değiştirmiş midir? Tezimizde bu sorularının cevapları çözülmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
According to the Hysteria Hypothesis, the natural unemployment rate automatically follows the current unemployment rate. In the natural unemployment rate hypothesis, it has been suggested that the natural level of unemployment rates will not change in the face of shocks in the economy, in other words, temporary shocks in the economy will cause a temporary effect on the natural rate of unemployment (Papell et al., 2000: 310). In contrast, in the hysteria approach to unemployment developed by Blanchard and Summers (1986, 1987), Cross (1987), Barro (1988) and Layard et al (1991), the current period unemployment rates depend on the unemployment rates of the previous period and the shocks in the economy, It has been argued that it has a permanent effect on unemployment rates. Hysteria thesis for Turkey by level of education here Taking a path valid? What is the periodic effect of hysteria? Is the cumulative Hysteria effect valid? Have the conjunctural fluctuations caused permanent unemployment and changed the natural unemployment rate? The answers of these questions will be tried to be solved in our thesis.