Profesyonel futbolcuların ses kullanım alışkanlıkları ile ses hijyeni ve ses hastalıkları hakkında bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of professional football players' voice usage habits and knowledge levels of voice hygiene and voice diseases
  1. Tez No: 811725
  2. Yazar: HAKAN DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NURİ ELGÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Kulak Burun ve Boğaz, Sağlık Eğitimi, Linguistics, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma profesyonel futbolcuların ses kullanım alışkanlıkları ile ses hijyeni ve ses hastalıkları hakkında bilgi düzeylerini incelemeye yönelik yapılmıştır. Tarama modeli ile yapılan bu araştırmada konuyla ilgili alan yazına ve uzman görüşlerine başvurularak, araştırmanın amaç ve süresine uygun bir veri toplama aracı olarak hazırlanan anket, 12 şehirde görev alan 100'ü erkek, 3'ü kadın toplam 103 profesyonel futbolcuya uygulandı. Ankette sonucunda profesyonel futbolcuların, ses kullanım alışkanlıkları açışından risk taşımadıkları, ses hijyenlerine yeterince önem verdiklerine, ses hastalıkları ve ses mekanizmasına zarar veren davranışlar hakkında bilgi düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu tespit edildi. Futbol sahasında yoğun ses kullanıcısı olan profesyonel futbolcuların sağlıklı ses kullanımı açısından bilgilerinin artırılabileceği ve ses kullanımı açısından doğru bilgilendirildikleri taktirde ses hastalıklarının azalacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the voice usage habits of professional football players and Their knowledge levels about voice hygiene and voice diseases. In this research, which was conducted with the screening model, the questionnaire, which was prepared as a data collection tool in accordance with the purpose and duration of the research, was applied to a total of 103 professional football players, 100 male and 3 female, working in 12 cities. As a result of the survey, it was determined that professional football players do not carry any risk in terms of vocal usage habits, they attach sufficient importance to vocal hygiene, and their knowledge level about voice diseases and behaviors that damage the voice mechanism is above the average. It is predicted that the knowledge of professional football players, who are heavy voice users in the football field, in terms of healthy voice use can be increased and voice disorders will decrease if they are properly informed in terms of voice use.