Kazanım temelli dijital oyunların sınıf yönetimine etkisi konusunda okul öncesi öğretmenlerinin görüşleri
Opinions of pre-school teachers on the effect of earning-based digital games on classroom management
- Tez No: 811750
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma; okul öncesi eğitim kademesindeki kurumlarda görev yapmakta olan okul öncesi öğretmenlerinin, kazanım temelli dijital oyunların sınıf yönetimine etkisi hakkındaki görüşlerinin ortaya çıkarılması amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın bütününde nitel araştırma yöntemi doğasına uygun hareket edilmiş olup süreçler bu doğrultuda planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunda Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi okul öncesi kurumlarında görev yapmakta olan okul öncesi öğretmenleri yer almaktadır. Çalışma grubu, amaçlı tipik durum örneklemesi yöntemi kullanılarak belirlenen 20 okul öncesi öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışma verileri toplanırken, uzman görüşü alınarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formundan yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Bu araştırma sonucunda ulaşılan veriler ile okul öncesi öğretmenlerinin kazanım temelli dijital oyunların sınıf yönetimine etkisi hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi ve bu görüşlere yönelik olarak mevcut uygulamanın niteliğini geliştirerek alanyazına katkı sağlamak hedeflenmiştir. Araştırma bulgularında kazanım temelli dijital oyunların okul öncesi sınıf yönetimine etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Belirli bir kazanım için uygulanan dijital oyunların, çocukların yaş ve gelişim özellikleri gözetildiğinde, öğretmenler açısından sınıf yönetimi özelinde olumsuz bir durum oluşturmadığı, aksine doğru seçilmiş dijital oyunların okul öncesi öğretmenlerine sınıf yönetimi konusunda kolaylaştırıcı etkisinin olabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of revealing the opinions of preschool teachers working in preschool institutions about the effect of acquisition-based digital games on classroom management. In the whole research, the nature of the qualitative research method was followed and the processes were planned and carried out in this direction. The study group of the research includes preschool teachers working in official preschool institutions affiliated to the Ministry of National Education. The study group consisted of 20 pre-school teachers who were determined using the purposeful typical case sampling method. While collecting the study data, a semi-structured interview form prepared by taking expert opinion was used. Content analysis technique was used to analyse the data obtained. With the data obtained from this study, it was aimed to determine the views of preschool teachers on the effect of acquisition-based digital games on classroom management and to contribute to the literature by improving the quality of the current practice in line with these views. In the research findings, it was determined that acquisition-based digital games have effects on preschool classroom management. Considering the age and developmental characteristics of children, it is seen that digital games applied for a specific outcome do not create a negative situation for teachers in terms of classroom management, on the contrary, correctly selected digital games may have a facilitating effect on preschool teachers in classroom management.