İnsani güven(siz)lik bağlamında göçmen entegrasyonu: Trakya bölgesinde Afgan göçmenler üzerine fenomonolojik bir inceleme
Immigrant integration in the context of human insecurity: A phenomenological research on Afghan immigrants in the Thrace region
  1. Tez No: 811792
  2. Yazar: YILMAZ KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BANU DALAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHİYE KAYA TİLBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasıyla, Trakya (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ) bölgesinde ikamet eden ve yaşamını kısıtlı koşullar altında idame ettiren özellikle tarımsal ve hayvancılık faaliyetlerde, çalışarak görünürlük kazanan Afgan göçmenlerin gündelik ve toplum yaşamı içerisinde deneyimledikleri; barınma, istihdam, sağlık, eğitim ve insani güvenlik gibi temel sorun alanları üzerinden hissettikleri güven(siz)lik algılarının ortaya konulması hedeflenmiştir. Fenomonolojik desen kullanılarak nitel araştırma yönteminin benimsenmesiyle yapılan bu çalışma, Trakya bölgesinde yürütülmüştür. Amaçlı örneklem yöntemi ile seçilen tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunan 18 Afgan göçmen, araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmaya katılım gönüllük esasına dayalı olarak yapılmış olup formun cevaplanma mekânı katılımcıların isteği doğrultusunda belirlenmiştir ve katılımcıların istedikleri anda yöneltilen soruları cevaplamama gibi arzularının da geri çevrilmeyeceği ifade edilmiştir. Elde edilen bulgu ve veriler“yarı yapılandırılmış görüşme formu”ile“derinlemesine görüşme”yapılarak derlenmiştir. Yapılan görüşmelerin tamamında çalışmanın amacı göçmenlere hem yazılı hem de sözlü olarak beyan edilmiştir ve katılımcıların izni ve arzusu alındıktan sonra ses kayıt cihazı kullanılarak muhafaza edilmiştir. Veri analizi sonrasında, elde edilen bulgular neticesinde Afgan göçmenlerin farklı alanlardaki entegrasyonuna yönelik derinlemesine irdelemeler yapılmış ve sonucunda bir bütün olarak entegrasyon sürecinde karşılaştıkları bireysel veya grup olarak temel sorunlar ele alınmıştır. Ayrıca ek olarak bu araştırma konusuyla bağlantılı olan ve çalışılması muhtemel problemlere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Afghan immigrants living in Thrace (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ) region and living under limited conditions, gaining visibility especially by working in agricultural and animal husbandry activities, and living in daily and social life of Afghan immigrants, experience the basics such as housing, employment, health, education and human security. It is aimed to reveal the perceptions of insecurity they feel over their problem areas.? This study, which was carried out by adopting the qualitative research method using a phenomenological design, was carried out in the Thrace region (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ). Eighteen Afghan immigrants, who gained visibility in agricultural and livestock activities selected by the purposeful sampling method, constitute the sample of the research. Participation in the research was made on a voluntary basis, the place for answering the form was determined according to the wishes of the participants, and it was stated that the participants' wishes such as not answering the questions asked at any time would not be turned down. The findings and data obtained were compiled by“semi-structured interview form”and“in-depth interview”. In all of the interviews, the purpose of the study was declared to the immigrants both in writing and verbally, and after the permission and desire of the participants was obtained, it was preserved using a voice recorder. After the data analysis, as a result of the findings obtained, in-depth examinations were made on the integration of Afghan immigrants in different areas, and as a result, the basic problems they encountered in the integration process as a whole, individually or as a group, were discussed. In addition, problems related to this research topic and possible to be studied are also included.