Öğütülmüş ve öğütülmemiş Pirinç Kabuğu Külü (RHA) ilaveli AA7075 matrisli kompozitlerin toz metalurjisi ile üretimi
Production of ground and unground RHA reinforced AA7075 matrix composites by powder mettalurgy
  1. Tez No: 811848
  2. Yazar: ASLIHAN CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÇALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde önemli bir parça olan toz metalürjisi (T/M) ürünleri endüstride birçok yerinde karşımıza çıkmaktadır. Endüstride kullanılan bu malzemelerin ömrünü uzatmak, maliyetlerini düşürmek ve mukavemetlerini artırmak için birçok araştırma yapılmaktadır. Fe, B4C, paslanmaz çelik gibi yüksek maliyetli alaşım sistemleri, kimyasal bileşimli tozlardan standartlara uygun olarak toz metalurjisi metodu kullanılarak maliyetleri düşürmek amacıyla üretilmektedir. Bu çalışma kapsamında AA7075 tozlarına %0, %1, %2 ve %4 oranında öğütülmüş ve öğütülmemiş pirinç çeltiği külü (RHA) ilavesi eklenip karıştırılarak elde edilen kompozitlerin pres makinesi ile sıkıştırılıp, 575oC sıcaklıkta sinterlenmesiyle oluşturulan numuneler incelenmiş, bu konu ile ilgili daha önceden yapılmış olan çalışmalar incelenmiştir. Yapılan değerlendirmelerde ise malzemeler arasındaki sertlik oranları, gözeneklilik oranları ve ilave partikül dağılımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Powder metallurgy (T/M) products, which are an important part, appear in many parts of the industry. Many researches are carried out to extend the life of these materials used in the industry, to reduce their costs and to increase their strength. High-cost alloy systems such as Fe, B4C, stainless steel are produced from chemical compound powders in accordance with standards by using the powder metallurgy method to reduce costs. Within the scope of this study, the samples formed by adding 0%, 1%, 2% and 4% ground and unground rice husk ash (RHA) to AA7075 powders and mixing the composites obtained by pressing with a press machine and sintering at 575oC temperature were examined. studies have been reviewed. In the evaluations, the hardness ratios, porosity ratios and additional particle distributions between the materials were examined.