Bush ve Obama yönetimlerinin 'Teröre karşı savaş' söylemleri: Güvenlikleştirme kuramı çerçevesinde bir analiz
The 'War on terrorism' discourses of the Bush and Obama administrations: An analysis within the framework of securitization theory
- Tez No: 811883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KAYGUSUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bu çalışma, Ulusal Güvenlik Stratejileri ve kamuya açık konuşmaları üzerinden 'Referans Nesne(lerini)' ve 'Varoluşsal Tehdit(leri)' – güvenlikleştirme kuramının en önemli iki yönü – keşfetmek amacıyla ABD Başkanları George W. Bush ve Barack Obama'nın teröre karşı savaş politikalarını incelemektedir. Bu kuramın temel içeriğiyle tutarlı olarak referans nesneleri kavramlarının ve bunların varoluşlarına yönelik tehditlerin her zaman güvenlikleştirici aktörlerin söylemsel pratikleri aracılığıyla gerçekleştirildiğini iddia etmektedir. Referans nesneleri, korumaya ve muhafaza etmeye çalışmamız gereken kişiler, nesneler veya kişisel olmayan nesnelerdir. Bu referans nesnelerini korumak için gereken her şeyi kullanmak meşrudur ve bunun için hemen harekete geçmek önemlidir. Öte yandan, varoluşsal tehdit, gelişimini engellemek için derhal harekete geçilmesi gerekilen benzeri görülmemiş bir tehlike olarak görülen kavramdır. Güvenlikleştirme kuramı, bir konuyu güvenlikleştirmek için bir tehdidin var olması gerektiğini ve referans nesnesinin varlığını devam ettirmek için bu tehdidin ortadan kaldırılması gerektiğini ifade eden 'güvenlikleştirme' sürecini ortaya koymaktadır. Güvenlikleştirme teorisinin tüm koşulları göz önünde bulundurulduğunda, mevcut çalışma, Başkan Bush'un referans nesnesini korumak amacıyla dramatik bir şekilde varoluşsal tehditler sunan bir güvenlikleştirici aktör olduğunu öne sürmektedir. Öte yandan, Başkan Obama'nın konuşmaları ise onu güvenlikleştirici bir aktör olmadığını göstermektedir. Güvenlik tehditlerinin belirlenmesinin daha çok söylem yoluyla gerçekleştiği dikkate alındığında, özellikle her dönemin güvenlikleştirme siyasetini analiz ederken, söz konusu dönemin ulusal güvenlik stratejileri (2002, 2006, 2010 ve 2015 yıllarda yayınlanan) incelenmektedir. Başkanların önemli söylemleriyle birlikte onlara yakın olan idarecilerin söylemleri de ele alınmıştır. Başkan Bush'un çeşitli bireyleri, grupları ve meseleleri güçlü bir şekilde güvenlikleştirdiği ve bu bireylere, gruplara ve meselelere karşı kamuoyu oluşturduğu tespit edilirken, Başkan Obama'nın konuşmalarının bunun tam tersi bir durum yarattığı ortaya konulmuştur. Obama'nın söylemlerinde, belirli bir bireyin, grubun veya konunun bu kadar güçlü bir şekilde güvenlikleştirilmediği, ancak bazen önceki rejim tarafından güvenlikleştirilmiş olan görece daha az korkutucu bir konuyu güvenlik dışılaştırmaya çalışıldığı keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the war on terror policies of the US Presidents George W. Bush and Barack Obama through their National Security Strategies and selected public speeches, with the object of discovering the 'Referent Object(s)' and 'Existential Threat(s)' – the two most important aspects of securitization theory. Consistent with the core content of this theory, the present research claims that the concepts of reference objects and the threats to their existence have always been realized through the discursive political practices of securitizing actors. Referent objects are those persons, or impersonal objects that we must strive to protect and preserve. It is legitimate to use everything one needs to protect these reference objects, and it is important to take immediate actions. On the other hand, the Existential threat is the concept that is seen as an unprecedented danger that requires undertaking police immediately to block its development. The securitization theory claims that a threat must exist in order to securitize an issue, and that threat must be eliminated to sustain the existence of the referent object. Considering all the criteria of securitization theory, the current study argues that President Bush is a securitizing actor who has dramatically presented existential threats in an attempt to protect the reference object. On the other hand, President Obama's speeches do not make him a unanimous figure as a securitizing actor. The way he presented the so-called dangerous issues as a general political issue and described the existing situation in front of the people as a challenge and not a threat, it is possible he could be considered a partial desecuritizing actor. Considering that the identification of security threats is mostly realized through discourse, one of the most important elements within the framework of this thesis is to reach the discourses of the securitizing actors in each period analyzed. In this context, especially while analyzing the securitization politics of each period, the national security strategies of that period (published in 2002, 2006, 2010 and 2015) are also examined. Along with the important discourses of the presidents, the discourses of the statesmen who are close to them are also discussed. While President Bush has been found to strongly securitize various individuals, groups, and issues and raise public opinion against these individuals, groups, and issues, President Obama's speeches have been found as the opposite. It has been discovered that a particular individual, group or issue is not so strongly securitized, but sometimes attempts are made to desecuritize a relatively less frightening issue that had been securitized by the previous regime.