1945-1960 yılları arasında İstanbul ve Ankara'da cemiyet hayatı
The community life in Istanbul and Ankara between 1945-1960 years
- Tez No: 811904
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nı takip eden yıllarda Türkiye'deki cemiyet hayatında önemli değişikliklerin yaşandığına tanıklık edilmiştir. Savaştan önce Türkiye'de gazete ve dergiler Hollywood yıldızları ve Avrupa sosyetesinin hayatlarını anlatan yazılara yer vermekteydi. Ancak İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra gazete ve dergilerde Türk cemiyet hayatına dair haberlere de yer verilmeye başlandı. Türk cemiyet hayatına yer veren yayınlar 1950 yılından sonra yaygınlık kazandı. İncelenen kaynaklarda ise cemiyet haberlerinin İstanbul ve Ankara özelinde yoğunlaştığı görülmektedir. Bu yüzden çalışma İstanbul ve Ankara cemiyet hayatı üzerinde durmaktadır. Çalışma kapsamında İstanbul ve Ankara'da sosyetenin kimlerden oluştuğu ve sosyeteye nasıl dâhil olunduğu ele alınmaktadır. Buna ilave olarak sosyetenin nasıl bir yaşam tarzına sahip oldukları gösterilmeye çalışılmıştır. Ayrıca söz konusu yaşantının özel ve kamusal alandaki yansımaları sosyetenin gerçekleştirdikleri etkinlikler üzerinden gösterilmiştir. Tezde ayrıca yüksek sosyetede moda belirleyicilerinin kimler olduğu ve modayı nasıl yönlendirdikleri de ele alınan konular arasındadır. Çalışma kapsamında son olarak Türk sosyetesinde yer alan gayrimüslim halkın 1942 yılında çıkarılan Varlık Vergisi Kanunu ve 1955 yılında 6-7 Eylül Olaylarında yaşanan gelişmelerden nasıl etkilendikleri üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the years following the Second World War, it has been witnessed that significant changes have taken place in the community life in Turkey. Before the war, newspapers and magazines in Turkey published articles about describing the lives of Hollywood stars and European society. However, after the Second World War, it was also begun to include news about Turkish community life in newspapers and magazines. Publications that include Turkish community life became widespread after 1950. In the sources which were examined, it is seen that the community news is especially concentrated on Istanbul and Ankara. Therefore, the study emphasizes the community life of Istanbul and Ankara. Within the scope of the study, it is covered who the society consists of in Istanbul and Ankara and how they are included in the society. In addition to this, it has been tried to show what kind of lifestyle the society has. In addition, the reflections of the mentioned life in the private and public sphere have been shown through the activities carried out by the society. In addition, who are the fashion determinants in high society and how they direct fashion are also among the topics covered in the thesis. Finally, within the scope of the study, it is emphasized how the non-Muslim people in the Turkish society were affected by the Wealth Tax Law enacted in 1942 and the developments in the 6-7 September Events in 1955.