Risk yönetimi bakış açısıyla bir sağlık sisteminin değerlendirilmesi: Türkiye iş gücü riskleri
Assessment of a healthcare system from the perspective of risk management: Turkey workforce risks
- Tez No: 812135
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHVEŞ TARIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Health Education, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, Türkiye Sağlık Sistemi'nin sistemde yer alan paydaşlar tarafından risk yönetimi perspektifiyle değerlendirilmesi ve sağlık sistemi bileşenlerindeki sorunların ve iş gücü risklerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Son dönemlerde sağlık bilimleri bölümlerinde artan fakülte sayılarının, plansız iş gücü arzının getirdiği ya da getireceği sonuçların değerlendirilmesi için iş gücü bileşeni özelinde detaylı bilgiye ulaşmak için tüm paydaşları temsil edecek bir grupla yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile nitel araştırma gerçekleştirilmiştir. Mezun olmak üzere olan öğrencilerin kariyer streslerini belirlemek amacıyla Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Sağlık Yönetimi ve Sağlık Meslek Yüksek Okulu son sınıf öğrencilerine 'Kariyer Stresi Değerlendirme Ölçeği' uygulanmıştır. Toplamda fakültelerde 581( Devlet:369, Vakıf: 212), meslek yüksekokullarında 488 (Devlet:359, Vakıf: 129) olmak üzere; 1069 ankete ve evrenin %56,26'sına (n=1069) ulaşılmıştır. Bulgular: Kariyer Stresi Ölçeği sonuçlarının cinsiyete göre farklılaşmasının tespit edilebilmesi için Mann-Whitney U Testi uygulanmıştır ve 'İş Bulma Baskısı' dışında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the Turkish Healthcare System from the perspective of risk management and to identify the problems in the components of the healthcare system and risks of health workforce. Materials and Methods: A qualitative research study was conducted using semi-structured interview questions with a group representing all stakeholders to evaluate the consequences of the increasing number of faculties in healthcare sciences and the unplanned workforce supply. A Career Stress Assessment Scale was administered to final year students of Medicine, Dentistry, Pharmacy, Health Management, and Health Vocational High Schools to determine their career stress levels. A total of 1069 surveys were completed, with 581 (State: 369, Foundation: 212) from faculties and 488 (State: 359, Foundation: 129) from vocational schools, resulting in a response rate of 56,26% (n=1069) of the population.