Gösterişçi tüketim, yabancı marka isimli ürünlere yönelik tutum, algılanan kalite ve satın alma niyeti ilişkisi
The relationship between conspicuous consumption, attitude towards products with foreign brand names, perceived quality and purchase intention
  1. Tez No: 812136
  2. Yazar: SELBİ SULTAN GİRGEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gümrük İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gösteriş amacıyla yapılan tüketim, insanların daha saygın ve prestijli bir imaj yaratmak, takdir edilmek ve kendilerini kanıtlamak için yaptıkları tüketim şeklidir. Gösterişçi tüketimde bulunan bireyler, ürünlerin markasını ve kalitesini dikkate almaktadır. Bazı tüketiciler, yabancı isimli markalara karşı olumlu tutum geliştirmektedirler. Bu durum yabancı isimli ürünlere yönelik olumlu algı oluşturabilir ve tüketicinin satın alma niyetini olumlu yönde etkileyebilir. Özellikle gösterişçi tüketimde bulunan tüketiciler böyle bir eğilim göstermektedir. Bu araştırmanın amacı gösterişçi tüketim, yabancı isimli markalara karşı tutum ve satın alma niyeti arasındaki ilişkiyi incelemektir. Literatürde bu bağlamda yapılmış bir araştırmaya rastlanılmamış olması bu araştırmanın özgünlüğünü göstermektedir. Ayrıca yabancı isimli markalara karşı tutum ve satın alma niyeti arasındaki ilişkide kalite algısının aracı rolünün daha önce araştırılmamış olması, bu çalışmanın özgünlüğünü güçlendirmektedir. Çalışmada çevrim içi ortamda 574 katılımcıya anket uygulanmıştır. Araştırmada geçerlilik, güvenilirlik ve frekans analizleri için SPSS programı, ölçeklerin yapısal geçerliliklerini sınamak ve doğrulayıcı faktör analizini yapmak için AMOS programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgularda gösterişçi tüketimin, yabancı isimli markalara karşı tutumu pozitif yönde anlamlı bir şekilde etkilediği görülmüştür. Yabancı isimli markalara karşı tutum ve algılanan kalitenin satın alma niyetini anlamlı ve pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Yabancı isimli markalara karşı tutumun da algılanan kaliteyi anlamlı ve pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca algılanan kalitenin yabancı isimli markalara karşı tutum ve satın alma niyeti arasında kısmi aracı rolü olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Conspicuous consumption is a form of consumption in which people try to create a more respected and prestigious image, to be appreciated and to prove themselves. Individuals who engage in conspicuous consumption take into consideration the brand and quality of products. Some consumers can form a positive perception towards products with foreign names, which can positively influence their purchasing intention. Especially consumers engaged in conspicuous consumption tend to show such a tendency. The aim of this study is to examine the relationship between conspicuous consumption, attitude towards foreign named brands, and purchase intention. Lack related studies in the literature highlights the novelty of this research. Furthermore, the fact that mediating role of perceived quality in the relationship between attitude towards foreign named brands and purchase intention has not been previously investigated strengthens the originality of this study. In the study, a survey was conducted on 574 online participants. SPSS program was used for validity, reliability, and frequency analyses, while AMOS program was used to test the structural validity of the scales and perform confirmatory factor analysis. The findings indicate that conspicuous consumption significantly influences the attitude towards foreign named brands in a positive manner. It was also determined that the attitude towards foreign named brands significantly and positively affects perceived quality. Furthermore, perceived quality was found to have a partial mediating role between the attitude towards foreign named brands and purchase intention.