Üst ve alt gastrointestinal sistemde saptanan poliplerin demografik, klinik, biyokimyasal ve histopatolojik bulgularının retrospektif analizi
Retrospective analysis of demographic,clinical,biochemical and histopathological findings of polyps detected in the upper and lower gastrointestinal system
  1. Tez No: 812173
  2. Yazar: NURAY GÜLLÜ SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA YILMAZ ÜRÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Polipler; mukoza ve submukoza epitelinden köken alan ve lümen içine doğru çıkıntı yaparak kitle oluşturan proliferatif lezyonlardır. Çalışmamızda hem üst gastrointestinal sistemde (GİS) hem de alt GİS'te saptanan poliplerin demografik, klinik, histopatolojik ve biyokimyasal özelliklerinin analizini yapmayı, bu vesileyle de poliplerin lokalizasyonunun (üst GİS yerleşimli veya alt GİS yerleşimli olmasının ya da alt GİS yerleşimli olup sağ kolon veya sol kolon yerleşimli olması); poliplerin histopatolojik özellikleriyle, biyokimyasal tablo üzerine olan etkileriyle, yaş ve cinsiyet gibi demografik özelliklerle, endoskopik işlem endikasyonlarıyla ve polip boyutuyla olan ilişkisini saptamayı amaçladık. GEREÇ YÖNTEM: Çalışmamıza Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Fakültesi Gastroenteroloji ve Genel Cerrahi bölümünde endoskopi ünitesinde yapılan işlemlerde son 5 yılda polip saptanan 900 hasta dahil edilmiştir. Patoloji raporlarındaki polip ifadesiyle bilgi işlem bölümünden yardım alınarak 01.2016-12.2021 tarihleri arasında endoskopik işlem yapılan hastaların dosya numaralarına, ardından da işlem raporlarına, biyokimyasal verilerine (CRP, Sedimantasyon, Hemoglobin, Trombosit, Lökosit, RDW, ferritin değerleri), histopatolojik verilerine (polip patoloji sonuçları ve polip boyutları), endoskopik işlem endikasyonlarına ve hastaların demografik verilerine ulaşılarak istatiksel analiz ile değerlendirilmiştir. BULGULAR: Üst GİS'te polip görülme oranı %30,6 (n=275) ve alt GİS'te %69,4 (n=625)'tür. Alt GİS ayrıca değerlendirildiğinde sağ kolonda polip görülme oranı %19,4 ve sol kolonda polip görülme oranı %50'dir. Polipler boyutuna göre 3 gruba ayrıldı; 10mm boyutunda polip görülme oranı %8,'dür. Polipler patolojisine göre de 4 gruba ayrıldı; adenomatöz tipte polip görüme oranı %38,3, serrated tipte polip görülme oranı %0,3, malign tipte polip görülme oranı %3,7, benign tipte polip görülme oranı %57,'dir. Adenomatöz ve malign polipler diğer lokalizasyonlara göre sol kolonda anlamlı olarak yüksek oranda görülürken, benign polipler ise üst GİS'te anlamlı olarak yüksek oranda görülmüştür (p:0,001). 10mm boyutundaki poliplerde ise adenomatöz polip saptanma oranı, diğer patolojilere göre anlamlı olarak yüksekti (p:0,001). Her üç boyuttaki polipler sol kolonda diğer lokalizasyonlara göre anlamlı olarak yüksek saptandı (p:0,01). Ayrıca üst GİS'te, sağ kolonda ve sol kolonda 10mm boyutundaki poliplerde CRP ve lökosit değerlerini,
Özet (Çeviri)
Polyps refer to a mass-forming lesions and cause a protuberance into the gastrointestinal lumen that arises from mucosa or submucosa layers of the gastrointestinal tractus. In our study, we aimed to demonstrate histopathological, cinical, demographic and biochemical features of upper and lower gastrointestinal system (GIS) polyps. Additionally, we also aimed to investigate the effect of polyp localisation (either upper GIS or lower GIS as right colon or left colon) on endoscopic intervention indications, polyp size, biochemical, histopathological and demographic caracteristics (age, gender, etc.). MATERIAL METHOD: Endoscopic procedures performed in the last 5 years in the endoscopy unit at Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Faculty of Medicine by gastroenterologists and general surgeons were scanned. 900 patients who had polyps in upper or lower GIS were included in this study. The file numbers of the patients who underwent endoscopic procedure between 01.2016 and 12.2021 were detected by scanning the word polyp in the pathology reports with the help of IT department. After this, the endoscopic procedure reports, biochemical data (CRP, Sedimentation, Hemoglobin, Platelet, Leukocyte, RDW, ferritin values), histopathological data, endoscopic procedure indications and demographic data of the patients were evaluated by statistical analysis. RESULTS: The rate of polyps in upper GIS is 30.6% (n=275) and 69.4% (n=625) in lower GIS. When the lower GIS is seperately evaluated, the rate of polyps in the right colon is 19.4%, and 50% in the left colon. Polyps were divided into 3 groups according to their sizes; 10mm polyps' rate is 8.3%. Polyps were also divided into 4 groups according to their histological features; the rate of adenomatous polyps was 38.3%, the rate of serrated polyps was 0.3%, the rate of malignant polyps was 3.7%, and the rate of benign polyps was 57.2%. Adenomatous and malignant polyps were significantly higher in the left colon compared to other localizations, while benign polyps were significantly high in upper GIS (p:0.001). The rate of benign pathology was significantly higher in 10mm polyps, than other pathologies (p:0.001). Polyps in all sizes were found to be higher in the left colon compared to the other localizations (p:0.01). In addition, rates of polyps 10mm in size than the smaller ones (p:0.01 and p:0.008, respectively). The platelet value (322181,8±129014) was significantly higher in malignant polyps than in other pathologies (p:0.026). CONCLUSION: Although our study was a retrospective trial, the findings (polyp locaisation, polyp size, and histological features) were consistent with the current literature. Moreover, our study is the first to investigate all three inflammation markers such as CRP, sedimentation rate and leucocyte levels in gastrointestinal polyps.